Deterministik sistem

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Deterministik sistem matematik ve fizikte, deterministik bir sistem, sistemin gelecekteki durumlarının gelişmesinde rastgelelik bulunmayan bir sistemdir.[1]
Belirli bir model bu nedenle her zaman belirli bir başlangıç ​​koşulundan veya başlangıç ​​durumundan aynı çıktı üretir.[2]

Örnekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Diferansiyel denklemler tarafından tanımlanan fiziksel kanunlar belirli bir noktadaki sistemin durumu açıkça tanımlanmasının zor olmasına rağmen deterministik sistemleri temsil eder.

Kuantum mekaniğinde, bir sistemin dalga fonksiyonunun sürekli evrimi tanımlayan Schrödinger denklemi deterministiktir. Bununla birlikte, bir sistemin dalga fonksiyonu ile sistemin gözlenebilir özellikleri arasındaki ilişki belirsizdir.

Kaos teorisinde incelenen sistemler deterministiktir. Başlangıç ​​durumu tam olarak biliniyorsa, böyle bir sistemin gelecekteki durumu teorik olarak öngörülebilirdi. Bununla birlikte, pratikte, gelecek durumla ilgili bilgi, başlangıç ​​durumunun ölçülebildiği hassaslık ile sınırlıdır ve kaotik sistemler, başlangıç ​​koşullarına güçlü bir bağımlılık ile karakterizedir.

Markov zincirleri ve diğer rastgele yürüyüşler deterministik sistemler değildir, çünkü gelişimleri rastgele seçmelere bağlıdır.

Bir sözde rastgele sayı üreteci, deterministik bir algoritma olmakla birlikte, evrimi bilinçli olarak önceden tahmin edilmesi zorlaştırılmıştır. Bununla birlikte, bir donanım rastgele sayı üreteci, deterministik olmayabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [1] 28 Şubat 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Deterministic system
  2. ^ [2] 23 Kasım 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Dynamical systems