RWTH Aachen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
RWTH Aachen University
Rheinisch-Westfälische
Technische Hochschule Aachen
RWTH international logo
Slogan Zukunft denken[1]
Kuruluş 10 Ekim 1870
Tür Devlet
Gelir 692 milyon
(2010;
-Eyalet Fonu: 412 milyon
-Özel Şirket Fonları: 258 milyon[2]
Harç: 22 million
Rektör Prof. Dr. Ernst M. Schmachtenberg
Öğrenciler 35,813 (Kış Dönemi) 2011/12[3]
Konum , Kuzey Ren-Vestfalya, Almanya Almanya
Yerleşke Şehirin çeşitli yerlerinde
Web sitesi rwth-aachen.de/lang/en

RWTH Aachen; uzun adıyla Rheinisch Westfalische Technische Hochschule Aachen, Almanya'da bir teknik üniversitedir.

Almanya'nın Aachen şehrinde bulunan bu üniversite mühendislik bilimlerinin dışındaki dallarda da eğitim verir. Kurum özellikle makina, metalürji, elektrik-elektronik, bilgisayar ve endüstri mühendislikleri ile kimya, fizik dallarında ün yapmıştır.[4][5] 2007 yılında DFG tarafından üstün Alman üniversiteleri (Universities of Excellence ) arasına katılmıştır.[6]

The IDEA League, the TU 9, the Eurogio-University-Cooperation ALMA gibi uluslararası kuruluşlara üyedir.

1870 yılında Ruhr bölgesine maden mühendisi yetiştirmek için 32 öğretmen ve 223 öğrenci ile kurulmuştur. 1880 tarihinde teknik üniversite ünvanını alan RWTH Aachen I. Dünya Savaşı sırasında ciddi bir gerileme dönemi yaşamasına rağmen 1925-1932 yılları arasında yeniden toparlanmıştır.

1933-1945 yılları arasında Nazilerin baskısı altında bilimsel çalışmaları aksayan üniversite İkinci Dünya Savaşı sırasında Hollanda ve Belçika sınırlarına yakınlığı nedeniyle eğitimine bir yıl ara vermiştir.

Akademik Sıralaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulusal duzeyde, iki önemli Alman gazatesi, “Handelsblatt“ ve “Wirtschaftswoche“,RWTH Aachen'ı makina mühendisliği, elektronik mühendisliği, endüstri mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği alanlarında en başaralı üniversite olarak yazmıştır.[7] DAAD ve Die Zeit RWTH Aachen üniversitesini, özellikle mühendislik ve bilgisayar bilimleri alanlarında, en başarılı Alman üniversiteleri arasında göstermektedirler.[8] 2011 yılında QS World University Rankings[9] tarafından yapılan sıralamada mühendislik ve IT alanlarında 35. biomedical ve bioloji bilimlerinde 330., doğa bilimlerinde 82. ve genelde 140. olarak dünya üniversiteleri sıralamasına girmıştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

kaynak : www.zeitcampus.de