Chalmers Teknik Üniversitesi

Koordinatlar: 57°41′18″K 11°58′36″D / 57.68833°K 11.97667°D / 57.68833; 11.97667
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Chalmers Teknik Üniversitesi
Harita
SloganAvancez - İlerlemek
Kuruluş1829
TürÖzel
Eğitim dil(ler)iİsveççe, İngilizce
RektörProf. Karin Markides
Öğretim üyeleri2,500
Kayıtlı10,500
KonumGöteborg, İsveç
YerleşkeŞehir
Web sitesichalmers.se

Chalmers Teknik Üniversitesi (İngilizce: Chalmers University of Technology, İsveççe Chalmers tekniska högskola - CTH), genellikle Chalmers olarak anılan, teknoloji, doğa bilimleri, mimarlık alanlarında araştırma ve eğitim üzerine yoğunlaşmış, İsveç'in Göteborg kentinde bulunan bir yükseköğrenim kurumudur. THES 2005 yılı sıralamasına göre; İsveç'in en iyi araştırma üniversitesi ve Avrupa'nın zirvedeki araştırma üniversitelerinden biridir. Üniversitenin çevre bilimleri, nanoteknoloji, bilgi teknolojileri, endüstriyel tasarım, yönetim ve mimarlık alanlarında oldukça kaliteli bölümleri bulunmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversite, gemileri ile tüm dünyada dolaşarak, doğudan Avrupa'ya yük taşıyan Swedish East India Company'nin sahibi, Walter Chalmers'in bağışı ile 1829 yılında kurulmuştur. Chalmers servetinin bir kısmını bir "endüstriyel okul" açılması için bağışlamıştır. Chalmers, devlet üniversitesi haline geldiği 1937 yılına kadar özel enstitü olarak çalışmıştır. 1994'te üniversite tekrar bir vakıf yönetimi ile özel enstitü konumuna gelmiştir. Chalmers, İsveç'te bir şahsın isminin verildiği tek üniversitedir.

Fakülteler[değiştir | kaynağı değiştir]

Chalmers Teknik Üniversitesi.
 1. Makine Mühendisliği
 2. Uygulamalı Fizik
 3. Mimarlık
 4. Kimya ve Biyoloji Mühendisliği
 5. İnşaat ve Çevre Mühendisliği
 6. Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği
 7. Enerji ve Çevre
 8. Temel Fizik
 9. Malzeme ve Üretim Teknolojisi
 10. Matematik Bilimler
 11. Mikroteknoloji ve Nanobilim
 12. Ürün ve Üretim Geliştirme
 13. Radyo ve Uzay Bilimleri
 14. Gemicilik ve Deniz Teknolojisi
 15. Sinyaller ve Sistemler
 16. Teknoloji Yönetimi ve Ekonomi

Bu bölümlere ek olarak, Chalmers, Matematiksel Modelleme, Çevre Bilimleri ve Araç Güvenliği gibi 6 ulusal ve uluslararası araştırma enstitüsüne ev sahipliği yapmaktadır.

Chalmers Lindholmen University Collage[değiştir | kaynağı değiştir]

Aynı zamanda lisans öğrenimi alanında Chalmers Lindholmen University College kurumunu barındırmaktaydı.

2005 yılı sonrası, kurum kapatılarak Chalmers University Of Technology'nin bir parçası haline getirildi. Üniversitenin esas eğitim dili İngilizce olmakla birlikte, lisans programlarının eğitim dili İsveççedir.

Öğrenciler[değiştir | kaynağı değiştir]

İsveç'te mezun konumundaki mühendis ve mimarların, yaklaşık olarak %40'ı Chalmers'de eğitim görmüştür. Üniversiteden her yıl yaklaşık 250 lisanüstü derecesinin yanı sıra 850 lisans derecesi vermektedir. Büyük çoğunluğu mühendislik ve mimarlık programları olmak üzere, her sene 1000 kadar lisansüstü öğrencisi, yüksek lisans programlarına kayıt olmaktadır. Chalmers, gerçek anlamda uluslararası bir enstitüdür ve sahip olduğu İngilizce eğitimli birçok yüksek lisans programında büyük çoğunlukla yabancı öğrenciler bulunmaktadır.

Üniversite bugüne kadar 30'a yakın programda eğitim vermiştir. Bugün Chalmers öğrencilerinin %10'u İsveç dışından gelmiş, İngilizce eğitimli yüksek lisans ve doktora programlarında eğitim görmektedir.

Chalmers'teki Uluslararası Yüksek Lisans Programlarının Listesi (İngilizce) 22 Ekim 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Ayrıca her yıl 2700 civarı öğrenci mühendislik, deniz ticareti ve diğer lisans programlarında eğitim görmek için Chalmers Lindholmen University College'a kayıt yaptırmaktadır. Chalmers aynı zamanda, Göteborg Üniversitesi ile ortaklaşa gerçekleştirdiği "IT Üniversitesi" projesinde, Göteborg Üniversitesi ile bazı öğrencileri paylaşmaktadır. IT Üniversitesi sadece bilgi teknolojileri üzerine yoğunlaşmıştır. Programa bağlı olarak hem Chalmers hem de Goteborg Üniversite'sinden lisans ve yüksek lisans derecesi önermektedir.

Chalmers, araştırmalarında veya toplumda büyük başarılara imza atan üniversite dışından kişilere fahri doktora derecesi de vermektedir.

Organizasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Chalmers, üniversite rektörü ve yönetimin kadrosunu belirleyen özel bir vakıf tarafından yönetilmektedir. Her fakülte genellikle bünyesindeki bir bölümün üyesi olan bir dekan tarafından yönetilir. Fakülte Senatosu, kararlarını alırken kendi fakültesini temsil eder.

Kulüpler ve Gelenekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Chalmers'de gelenekler oldukça önemsenmektedir. Gösterişli mezuniyet töreninden, eğlence amaçlı kortej geçişine kadar her şey köklü geleneklere bağlıdır.

Bazı öğrenci kulüpleri ve birlikleri aşağıdaki gibidir;

 • Chalmers Öğrenci Birliği
 • Chalmers Uzay Kulübü
 • Chalmers Bilgisayar Topluluğu
 • Chalmers Mühendislik Stajyeri Yerleştirme Komitesi
 • Chalmers Korosu
 • "The Cortège"
 • Chalmers Uluslararası Tören Komitesi (CIRC)
 • XP
 • Chalmers Program Komitesi - PU 14 Mart 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Ortaklıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Chalmers'in genelde Göteborg'taki Ericsson, Volvo ve SKF gibi temel endüstri liderleri ile ortaklıkları bulunmaktadır. Üniversitenin birçok Avrupa ve Amerika üniversitesi ile öğrenci değişimi anlaşması bulunmaktadır.

Üniversite Mezunu Önemli Kişiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Rektörler / Başkanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İsveçte üniversite yöneticisi için resmi olarak rektör unvanı kullanılmasına rağmen, Chalmers günümüzde Türkçede başkana karşılık gelen bir unvan kullanmaktadır.

Üniversitenin Başkanları tarihsel sırasıyla, aşağıdaki gibidir;

1829-1852 Carl Palmstedt
1852-1881 Eduard von Schoultz
1881-1913 August Wijkander
1913-1933 Hugo Grauers
1934-1943 Sven Hultin
1943-1958 Gustav Hössjer
1958-1966 Lennart Rönnmark
1966-1974 Nils Gralén
1974-1989 Sven Olving
1989-1998 Anders Sjöberg
1998-2006 Jan-Eric Sundgren
2006- Karin Markides

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]