Aalto Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aalto Üniversitesi
Aalto-yliopisto
Aalto-universitetet
Harita
Kuruluş1 Ocak 2010
TürDevlet üniversitesi
RektörIlkka Niemelä
Akademik personel2,761[1]
Öğrenciler17,563 (2016)[1]
KonumOtaniemi, Espoo, Finlandiya
Web sitesiwww.aalto.fi

Aalto Üniversitesi (FinceAalto-yliopisto; İsveççeAalto-universitetet; İngilizceAalto University), Finlandiya'nın başkenti Helsinki ile Espoo kentinde bulunan bir üniversitedir. 2010 yılında Helsinki Teknoloji Üniversitesi, Helsinki Ekonomi Okulu ve Helsinki Sanat ve Tasarım Üniversitesi'nin birleşmesiyle kurulmuş olup[2] adını Fin mimar Alvar Aalto'dan almaktadır. Bilim, ticaret ve sanat toplulukları arasındaki yakın işbirliği, çok disiplinli eğitim ve araştırmayı desteklemek için hazırlanmıştır.[3]

Aalto Üniversitesi, Sanat, Tasarım ve Mimarlık (Aalto ARTS), Kimya Teknolojisi (Aalto CHEM), İşletme (Aalto BIZ), Elektrik Mühendisliği (Aalto ELEC), Mühendislik (Aalto ENG) ile Bilim (Aalto SCI) olmak üzere altı fakülteye ayrılmaktadır. Ana kampüsü Espoo'nun Otaniemi semtinde yer almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Key figures and annual reports". Aalto University. 23 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2015. 
  2. ^ "EU Policy Blog". EU Policy Blog. Microsoft. 10 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "Andreas Kaplan (2021) Higher education at the crossroads of disruption: the University of the 21st century, emerald publishing". 29 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]