Quadriga

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
1793 yılında Alman heykeltıraş Johann Gottfried Schadow tarafından yapılan Quadriga (Brandenburg Kapısı, Mitte Semti, Berlin)
Quadriga, Arc du Triomphe du Carrousel, Paris
Venedikte bulunan ve günümüze ulaşmış tek antik zafer quadrigası.

Quadriga (Latince quadri-, dört ve jungere, (at) koşmak) Olimpiyat Oyunlarında ve diğer oyunlarda yarıştırılan, yan yana koşulmuş dört at tarafından çekilen araba ya da chariot (Yunan Tethrippon'nunun Roma'daki karşılığı). Yunan vazoları ve alçak kabartmalarında genellikle profilden Tanrı ve kahramanların arabası olarak tasvir edilmiştir. Quadriga, antik Romanın chariot yarışlarına adapte edilmiştir. Quadrigalar zafer alaylarının simgesidir; Zafer tanrıçaları Victory ve Fame sık sık quadriga kullanan muzaffer kadınlar olarak tasvir edilmişlerdir. Yunan veRoma mitolojisinde, quadriga tanrıların arabasıdır; Apollo arabasını gökyüzünde sürer ve gün ışığını teslim alarak geceyi dağıtır.

Quadriga zaman zaman dört at olmadan da chariot'u ya da onun türevlerini tanımlamak içinde kullanılmaktadır.

Tüm modern quadrigalar, antik dönemden günümüze ulaşabilmiş tek örenek olan Zafer Quadrigası örnek alınarak yapılmıştır. Başlangıçta muhtemelen bir zafer takı üzerinde Konstantinopolis Hipodromunda bulunan quadriga, 12. yüzyıldaki Katolik istilası sırasında İtalya'ya götürülmüş olup şu anda Venedikte bulunan Aziz Marko Bazilikasındadır. Quadriga 1797 yılında Napolyon tarafından Paris'e götürüldüyse de 1815 yılında Venediğe geri dönmüştür. Orijinal quadriga hava şartlarının neden olduğu tahribattan etkilenmesini önlemek için müzeye taşınmış ve yerine 1980 yılında replikası yerleştirilmiştir.

En ünlü quadriga heykellerinden bazıları şunlardır;

  • Berlin Quadrigası, belki de dünyadaki en ünlü modern quadrigadır. 1793 yılında Johann Gottfried Schadow tarafından barışın sembolü olarak tasarlanmıştır. Berlinde bulunan Brandenburg Kapısı üzerinde yer alan quadriga 1806 yılında Napolyon tarafından Fransa'ya götürülmüş ancak sonradan Mareşal Gebhard von Blücher tarafından 1814 yılında geri getirilmiştir. Zeytin dalından çelengi sonradan demir haçla değiştirilmiştir. II. Dünya Savaşı sırasından kısmen zarar gören heykelin demir haçı savaştan sonra Prusya militarizmini simgelediği gerekçesiyle Doğu Almanyanın Komünist Hükümeti tarafından sökülmüştür. Demir Haç, 1990 yılında Almanyanın birleşmesinin ardından yeniden yerine yerleştirlmiştir.[1]
  • Wellington Arch Quadriga Adrian Jones tarafından 1912 yılında yapılan bu quadriga İngiltere'nin başkenti Londra'da yer alır.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Brandenburg Kapısı. Berlin - Almanya'nın başkentinin Resmi Şehir Portalı - Berlin.de.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]