San Marco Bazilikası'ndaki at heykelleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Heykellere ait 1949 yılından bir fotoğraf

San Marco Bazilikasındaki at heykelleri Roma dönemi dört adet bronz at heykelini tanımlar. Heykeller asıl olarak dört at tarafından çekilen, Quadriga olarak tanımlanan ve zafer törenlerinde kullanılan at arabasının bir parçasıdır. Heykeller 1204 yılında düzenlenen Dördüncü Haçlı Seferi sırasında Konstantinopolis'ten yağmalanarak Venedik'e getirilmiş, San Marco Bazilikası girişinin üst kısmına monte edilmiştir. Fransız Devrim Savaşları döneminde 1797 yılında Napolyon Bonapart tarafından Venedik'ten alınan heykeller Paris'e götürülse de Napolyon Savaşlarının 1815 yılında sona ermesiyle yeniden Venedik'e iade edilmiştir. Günümüzde heykeller hava kirliliğinden etkilenmemeleri için bazilikanın içinde koruma altındadır. Bazilikanın üzerindeki heykeller asıl heykellerin replikalarıdır.

Kökenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Heykeller klasik antik döneme aittir ve MÖ 4. yüzyılda yaşamış olan Antik Yunan heykeltıraşı Lysippos tarafından yapıldığı düşünülmektedir. Bir diğer bakış açısına göre heykeller MS 2 ila 3. yüzyıllar arasında yapılmıştır.[1] Heykellerin Doğu Roma başkenti olan Konstantinopolis'te yapılmış olma ihtimali de bulunmaktadır.

Heykeller genel olarak bronz olarak adlandırılsa da yapılan kimyasal analizler sonucunda hammaddesinin %96.67 oranında bakır içerdiği ortaya konmuştur. Yüksek bakır oranı heykellerin yaklaşık olarak 1200–1300 °C derecede şekillendirildiğini düşündürmektedir. Heykellerde cıva kullanılarak yaldızlı etki verilmiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Heykellerin ana kaidesiyle beraber günümüzde Sultanahmet Meydanı olarak bilenen Hipodrom'da yer aldığı düşünülür. Heykeller 1204 yılında düzenlenen Dördüncü Haçlı Seferi sırasında Konstantinopolis'te yer almaktaydı. Kentin yağmalanmasının ardından heykeller Dük Enrico Dandolo emriyle Venedik'e getirilmiştir. 1254 yılında San Marco Bazilikası ön cephesindeki teras kısmına yerleştirilmiştir.

Sonraki dönem 1797 yılında Napolyon Bonapart tarafından Venedik'ten alınan heykeller Paris'e götürülmüş ve Arc de Triomphe du Carrousel adlı zafer takının tasarımında kullanılmıştır. Napolyon Savaşlarının 1815 yılında Fransa'nın mağlubiyetiyle sona ermesiyle yeniden Venedik'e iade edilmiştir. Heykeller Waterloo Muharebesinde savaşmış olan ve bizzat Avusturya İmparatoru tarafından seçilen Yüzbaşı Dumaresq tarafından Venedik'e götürülmüştür.[2] Heykeller 1980'li yıllara kadar yerleri değişmeden kalmıştır. Günümüzde heykeller hava kirliliğinden etkilenmemeleri için bazilikanın içinde koruma altındadır. Bazilikanın üzerindeki heykeller asıl heykellerin replikalarıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Heykellerin Roma'daki ünlü at üzerindeki Marcus Aurelius heykeline benzemesinden yola çıkılan bir düşünce tarzı
  2. ^ Görevini başarıyla tamamlayan subaya imparator altın kaplama bir enfiye kutusu hediye etmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]