Ptuj

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ptuj
Ptuj bayrağı
Bayrak
Ptuj arması
Arma
Slovenya üzerinde Ptuj
Ptuj
Ptuj
ÜlkeSlovenya Slovenya
İdare
 • Belediye BaşkanıNuška Gajšek (SD)
Yüzölçümü
 • Toplam25,6 km²
Rakım232 m
Nüfus
 (2013)
 • Toplam17,972
 • Yoğunluk701/km²
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)
Plaka koduMB
Resmî site
ptuj.si
Kaleden görülen Ptuj kenti

Ptuj (Almanca: Pettau; Latince: Poetovium), Slovenya'da bir şehir ve 11 kent belediyesinden biridir. Geleneksel alana Aşağı Styria'nın bölgesinin parçasıydı. Belediye günümüzde Podravje istatistiki bölgede yer almaktadır. 23.000 nüfusa sahiptir. En yakın havaalanı yedi kilometre (4.3 mil) uzaklıktaki Ptuj Spor Havaalanı (Moškanjci), on sekiz kilometre (11 mil) uzaklıktaki Maribor Edvard Rusjan Havaalanı'dır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ptuj, Slovenya'nın en eski kentidir. Taş Devrinde yerleşik düzenin olduğu kanıtlar vardır. Demir Çağında Keltler tarafından kurulmuştur. M.Ö. 1. yüzyılda olarak, yerleşim Antik Roma tarafından kontrol edildi. 450 yılında Hunlar tarafından talan edilene kadar şehrin 40.000 nüfusu vardı.

570 yılında şehir Avrasya Avarları ve Slav kabileleri tarafından işgal edildi. Ptuj, 8. yüzyılın sonunda Avar devletinin yıkılmasından sonra Frank İmparatorluğu'nun bir parçası haline geldi. 840 ve 874 yılları arasına Pribina ve Kocelj Slav Balaton Beyliğine ait oldu. 874 ve 890 yılları arasında Ptuj yavaş yavaş Salzburg Başpiskoposluğu etkisi altına girdi; 1376 yıllarında şehir hakları çözümünde bir ekonomik yükseliş başladı. 1555 yılında Steiermark Dükalığına dahil oldu.

Pluj, Avrupa'da Osmanlı savaşları sırasında bir savaşa sahne oldu ve 1684, 1705, 1710 ve 1744 yılında yangınlar yaşandı.

Çevre köylerde nüfusunun ağırlıklı olarak Slovence konuşurken, 1910 yılında Avusturya-Macaristan nüfus sayımına göre, Pettau tarihi kentinin nüfusunun %86'sı Almanca konuşmaktaydı.

I. Dünya Savaşı sonunda ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'ın çöküşünden sonra, Pettau (Pluj), Alman-Avusturya kısa ömürlü Cumhuriyetine dahil oldu ama Sloven general Rudolf Maister'in askeri müdahalesi sonrasında, Sloven, Hırvat ve Sırp Devleti içine dahil edilmiştir. Savaşlar arası dönemde, Almanlar gibi tanımlayan kişilerin sayısı ve yüzdesi, hızlı bir şekilde azalmıştır.

Nisan 1941'de Yugoslavya'nın işgalinden sonra, Ptuj, Nazi Almanyası tarafından işgal edildi. 1941-1944 yılları arası, kasabanın Sloven nüfusu sınır dışı edildi. Kasaba sakinlerinin evleri Adolf Hitler ve Benito Mussolini arasında yapılan bir anlaşmaya göre tahliye olmuştur. Güney Tirol ve Gottschee County, Almanca konuşan nüfus tarafından devralınmıştır. Bu Alman göçmenler, yerli Alman Pettau'lularla ile birlikte, 1945 yılında Avusturya'ya ihraç edildi ve birçoğu daha sonra Kuzey Amerika'ya yerleşti. 1945 yılından bu yana Ptuj, Sloven nüfusu tarafından neredeyse tamamen doldurulmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Pluj İngilizce Wikipedia maddesi