Izola

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Izola

Izola İtalyancaIsola) Eski bir balıkçı kasabası ve İstriya yarımadasının Adriyatik kıyısındaki güneybatı Slovenya'da bir belediyedir. Adı ada anlamına gelen İtalyan Isola kelimesinden kaynaklanır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yarımadanın Venedik kısmı, Campo Formio Antlaşması ile 1797 yılında Alman Ulusu Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu'na geçti. 1805 den 1813'e, Napolyon dönemine kadar Istria, Napolyon İmparatorluğu'nun İlirya ilinin parçası oldu. Izola duvarları yıkılıp anakaradan adanın ayrılan kanalda doldurmak için kullanıldığı sırasındaki olan bu kısa dönemde, yeni kurulan Avusturya İmparatorluğu Kasım 1918'de kadar Istria'yı yönetti. Sonra Istria, Eylül 1943 yılındaki İtalyanların teslimiyetine kadar İtalya Krallığının bir parçası haline geldi ve bunun üzerine kontrol Almanya'ya geçti. Izola Nisan 1945 yılı sonunda Koper'deki bir donanma birimi tarafından kurtarıldı.

II. Dünya Savaşı'nın sona ermesinden sonra Izola, Trieste geçici bağımsız Bölgesi Bölge B'nin parçası oldu; 1954 yılında Serbest Bölgenin fiilen dağılmasından sonra, Slovenya içinde, Yugoslavya'ya dahil oldu.