İçeriğe atla

Murska Sobota

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Murska Sobota, 2008

Murska Sobota (Almanca: Olsnitz, Macarca: Muraszombat), kuzeydoğu Slovenya'da bir şehir. Bu Prekmurje bölgesinde Mura Nehri yakınında Murska Sobota Şehir Belediyesinin merkezi ve bölgesel başkentidir.

1941 ile 1944 yılları arası II. Dünya Savaşı sırasında Macaristan tarafından işgal edildi. 1944 ile 1945 yılları arasında, Nazi Almanyası işgali altında oldu ve Mayıs 1945'te Sovyet birlikleri tarafından şehir serbest bırakıldı.

Murska Sobota, Yugoslavya'nın kuzey şehri olarak var oldu ve tarih boyunca Slovenya, Yugoslavya ve Macaristan arasındaki sınır ötesine kaymıştır. Şehir, halen 3.000 kişilik Macar azınlığı temsil eder.

1919 yılında, Prekmurje Cumhuriyeti burada ilan edildi ve şehir yeni devletin başkenti oldu. 1991 yılında, Slovenya ve Yugoslav Federal Ordusu arasındaki On Gün Savaşı sırasında, Murska Sobota, havadan bombalandı ama herhangi bir kayıp veya hasar meydana gelmedi. Günümüzde, bölgesel yönetim, hafif sanayi, ticaret ve spa turizme dayalı bir ekonomiye sahip sakin bir şehirdir.

Murska Sobota'da önemli bir Yahudi cemaati, Nazi Almanyası tarafından ortadan kaldırıldı. II. Dünya Savaşı öncesinde, Lipót Baumhorn tarafından inşa edilen sinagog Murska Sobota ayakta durmuştur. Bu sinagog yerel komünist yetkililer tarafından 1954 yılında yıkılmıştır. Murska Sobota'nın son hahamı Lazar Roth'du. Roth, Auschwitz'de öldürülmüştür.