Postkabasakal, Kozan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Postkabasakal
Ülke  Türkiye
İl Adana
İlçe Kozan
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2010)
 • Toplam 975
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0322
Posta kodu 01500

Postkabasakal, Adana ilinin Kozan ilçesine bağlı bir mahalledir.(Büyükşehir yasası ile mahalle olmuştur)

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

24 Oğuz Boyundan Bayındır Boyu(Kesin olmamakla birlikte Avşar Boyu'da olabilir),Bozdoğan Türkmen aşiretine bağlı taifeler ile bölgeye Aydın ilinin Söke ilçesinden gelmişlerdir. Adana bölgesine 1571'de Kıbrıs'ın fethinden sonra, Kıbrıs'a yerleştirilmek üzere Aydın tarafından kalabalık aşiret gruplarıyla birlikte bölgeye getirilmişlerdir. Kendilerinden önce Kıbrıs'a giden aşiretlerden, Kıbrıs'ta su olmadığını duyarlar ve götürülmek üzere gemiye bindirldiklerinde, içinde Kabasakal aşiretinin de bulunduğu kalabalık bir aşiret grubu gemide isyan çıkartarak gemiyi Anamur sahillerine yanaştırtarak hayvanlarıyla birlikte Toroslara dağılmışlardır. Aydın Söke'den Konya'ya, Konya'dan ise Yumurtalık Zeytinbeli tarafına göçerler. Zeytinbeli'nde kız davasından dolayı adam vurarak Adana tarafına gelirler. Buradan Aladağ'a daha sonra ise şimdiki yere Kozan Postkabasakal tarafına yerleşir.Yavuzların bir kısmı Kozan Durmuşlu mahallesine göçerler. Kozan Durmuşlu mahallesinde de yaşamaya devam ederler. Postkabasakal'ın bir kısmı da Adana 100.Yıl tarafına göç ederler. Orada da kabasakal mahalleninü kurarlar...

Post ekini şimdiki yerlerleşkeden önce Aladağ'da pos ağaçlarının çok olduğu bir bölgeye yerleşip burdan da göç ederek Kozan'a şimdiki yere yerleşmişlerdir. "Kimsiniz?" diye sorulduğunda, postan geldiklerini, Kabasakal Türkmen aşireti mensubu olduklarını ima etmek istemişler böylece mahallenin şimdiki adı ortaya çıkmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Adana iline 80, Kozan ilçesine 20 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede Akdeniz iklimi görülmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2012 780
2000 1375
1997 1450

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisini genel olarak tarım ve hayvancılık oluşturur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır fakat kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]