Kızlarsekisi, Kozan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kızlarsekisi
—  Mahalle  —
Adana
Adana
Ülke  Türkiye
İl Adana
İlçe Kozan
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 450
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0322
İl plaka kodu
Posta kodu 01500
İnternet sitesi: [2]

Kızlarsekisi, Adana ilinin Kozan ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adının nereden geldiği söylentilere göre köye ilk yerleşen kişinin 7 kızı varmış köy arazisi engebeli olduğundan tarlalar ve bahçelerde sekileme (duvar örerek düzeltme yapma) yapılır. Tabii zaman içinde adam ölür ve sekili araziler kızlara kalır, bunun neticesinde kızların sekisi falan derken son şekli KIZLARSEKİSİ olarak kalır. Mahallenin tarihi net olarak söylenemese de 1400 yıllara kadar dayanmaktadır. Aslında yerleşim alanı olarak eski roma dönemlerine kadar uzanmaktadır. Mahalledeki mezar kalıntılarının bize verdiği mesaj Eski Roma ve Bizans döneminden beri vardır. Cumhuriyet dönemlerine kadar Ermeniler de mahallenin sakinlerindendir. Köy halkının üç aileden geldiği bilinmektedir. Bunlara da daha sonra birkaç Kafkas göçmeni de katılmıştır. Mahallede define arayıcıları pek eksik olmaz.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kızlarsekisi Köyü'nün insanlarında gelenek görenek olarak Müslüman Türk gelenekleri ağır basmakla beraber dağınık yaşamanın verdiği sosyalleşememe de göze çarpar. Türk geleneklerindeki BOZKURT karakteri köy insanının karakteristik özelliğidir. Bağımsızlık ve özgürlük. Anadolu'nun birçok yerinde haremlik selamlık ( avrat-erkek ayrı oturma) gözlenirken Kızlarsekisi Köyü'nün insanlarında bu yoktur. Aynı ortamda beraberce oturulur hatta eve gelen erkeklere hoşgeldin deyip hal hatır sormayan evin hanımına ve kızına iyi bakılmaz. eğitim düzeyi düşüktür hele kızlarımız yeni yeni (1970'lerden sonra) ilkokula gönderilmeye başlandı. Mahallenin yaşlı erkekleri ali okulu mezunu (askerlikte okuma yazma öğrenenler) genç nesilden okuma yazma oranı %100 hatta üniversite okuma oranı da son zamanlarda yükselmektedir ve akademisyenlerde yetişmektedir. Önemli yemeklerimiz arasında tarhana çorbası, üzümlü etli yemek, mantı, ay böreği, topalan (sömelek köfte, içli köfte, bulgur pilavı, kömme çörek, dolaz (pekmez ve nişe ile yapılan tatlı), kaçamak (mısır unundan yapılır) bulunmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Adana iline 115 km, Kozan ilçesine 45 km uzaklıktadır köy yüz ölçümü olarak doğudaki bazı ilçe merkezlerinden büyüktür.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 450
1997 538

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son zamanlarda mahalleden kente göçün etkisinin geri dönüşümleri başlamıştır yani emeklilerimiz köye gelmeye başlamıştır. Maden ocaklarına giden işçilerin getirdiği paralar köy adına bir gelir kaynağıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol toprak yol olup bakımsızdır. Elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]