Kızıllar, Kozan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kızıllar
Ülke  Türkiye
İl Adana
İlçe Kozan
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 1.598
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0322
Posta kodu 01500

Kızıllar, Adana ilinin Kozan ilçesine bağlı bir mahalledir

kültür``mahallenin en meşhur yemek leri kuru fasulye,pilav ve mantı çorbasıdır yani kısaca düğün yemekleridir bunun yanında yoğurt ve peyniriylede ünlüdür

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Adana iline 80 km, Kozan ilçesine 17 km uzaklıktadır. Alifakılar, Postkabasakal, Akdam, Kuytucak, Kemer ve Yeniköy köyleri arasında yer alır. Çukurova'nın bitip Torosların başladığı ara bölgede yer alır. Ormanlık arazisi geniştir. Mahallenin ortasından akan bir dere vardır. Bilinçsizce yapılan orman kesimleri yüzünden ,dere yatağında eski zamanlara göre genişleme vardır.Keçi yetiştiriciliği için uygun arazi yapısı mevcuttur.Bir dönem yapılan yasaktan dolayı şu anda köyde az sayıda yapılmaktadır. Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 1500
2000 809
1997 1008

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve [[hayvancılıktır. Tarım ve hayvancılık yeterli gelmediğinden iş yapabilecek her erkek köy dışına çalışmaya gider. Mahallede genelde yaşlı erkekler bulunmaktadır. İnsanların eğitim düzeyi ülke standartlarına paralellik göstermektedir. Narenciye ve tahıl ağırlıklı tarım yapılmakta olup son yıllarda zeytin bahçelerine yönelmeler dikkat çekmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede 8 yıl eğitimi veren ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi mevcuttur ve düzenli su verilmektedir.Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ve PTT santrali vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşım asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]