Yüksekören, Kozan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yüksekören
Ülke  Türkiye
İl Adana
İlçe Kozan
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 1.157
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0322
Posta kodu 01500

Yüksekören, Adana ilinin Kozan ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin bölge coğrafyasına göre daha yüksek olması nedeniyle yüksek, eski yerleşim yerlerinden olduğu için ören ismini almasından dolayı Yüksekören adını almıştır.Kuruluş tarihi tam olarak bilinmemektedir. Zaman içerisinde bölge ve bölge dışı göçler almıştır. Mahallenin büyük çoğunluğu, Oğuzların (Türkmenlerin) Avşar boyundan gelmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köklü Yemekleri : Tavuk dolması,İçli köfte,Yuvarlama çorbası,Mantı,Kabak,Bamya gibi yemekleri meşhurdur.Tatlı olarak da yerel halk dilinde Kurbağa tatlısı diye bilinenen içi cevizli bir çeşit tatlıları mevcuttur. Köklü Bir Kültüre Sahiptir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Adana iline 70 km, Kozan ilçesine 9 km uzaklıktadır. Ulaşımı kolaydır. Çukurova bölgesinde yer almaktadır. Geniş arazilere ve meralara sahiptir.[kaynak belirtilmeli]

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Yazları kurak, Kışları ılık ve Yağışlıdır. (Akdeniz İklimi).

En Çok Yağış 19.01.1977 125.5 kg/m² En Şittetli Rüzgar 10.10.1988 85.7 km/saat

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2014 880
2013 1347
2000 1157
1997 1148

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Buğday ve pamuk ağırlıklı bir üretim yapılırken pamuk yerine ayçiçeği ekimi ağırlık kazanmıştır. Son yıllarda ikinci ürün olarak ekilen mısır ve az da olsa soya ekimi kuraklık nedeniyle yapılamamaktadır. Mahallenin çevresinde narenciye bahçeleri mevcut olup, portakal, limon, mandalina ve turunç yetiştirilmekte olup ayrıca son zamanlarda hızla zeytin yetiştiriciliği başlamıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalttır.Mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]