Çobanpınarı, Kozan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çobanpınarı
Ülke  Türkiye
İl Adana
İlçe Kozan
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 550
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0322
Posta kodu 01500

Çobanpınarı, Adana ilinin Kozan ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin asıl yerleşim yeri 3 dağın eteğindedir. Sonraları farklı aileler ovaya doğru yerleşmiş ve yeni köy ve karaveliler çiftliği adı altında yerleşim bölgesi oluşturmuşlardır.

Köreken kelimesi, görgülü, bilgili anlamına gelen öz Türkçe bir kelime olan "Göregen"den gelmektedir. Bir başka rivayete göre ise mahallenin yerleşme alanının dağ eteğinde olmasından dolayı içi ovadan bakıldığı zaman gözüktüğü için mahallenin ismi eski yıllarda Gözüken olarak anılmış, sonraları bu Görüken ve Köreken olarak anılmaya başlanmış ve de 1960'lı yıllarda Çobanpınarı ismini almıştır. Çobanpınarı ismini o zamanlarda bölgede hayvancılık yapıldığından vede tarım yapılmadığından arazide su kaynakları çok olduğundan o bölgenin insanları tarafından çobanların pınarı olarak anılmaya başlayarak son halini almıştır. Köy üç yerleşim bölgesi halindedir: Köreken, Acarköy ve Karaveliler çiftliği. Köy halkının çoğunluğu akrabadır. Köylüler, çiftçilik, hayvancılık ve narenciye yetiştirerek geçimlerini sağlarlar. Topraklar bol ve bereketlidir. Son yıllarda aileler çocuklarının eğitimi,geçim sıkıntısı nedeniyle büyük şehirlere gitmektedirler. Bu durum tarımdaki iş gücünü kötü yönde etkilemektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Adana iline 81 km, Kozan ilçesine 14 km uzaklıktadır. Köreken mahallesi iki tepe arasında dere içerisindedir. Acarköy mahallesi ise bir tarafını dağa yaslamıştır. Karaveliler Çiftliği ise ovadadır. Köreken ile Acarköy arası 1 km; Köreken ile Kareveliler arası 2 km; Karaveliler ile Acarköy arası 3 Km olup mahalleler üç ayrı noktadadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 550
1997 625

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Karaveliler Mahallesi'nde Sumbas çayının yanına Kuvarst kumu yıkama tesisi açılmış fakat tesis şu an atıl vaziyettedir. Balık üretme çiftlikleri vardır. Arıcılık da yapılmaktadır. Akaryakıt istasyonu mevcuttur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu her iki mahallede olmasına karşılık taşımalı eğitime geçilerek kapatılmışlardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşım Çukurköprü ve Bulduklu köylerinden geçen yoldan ve de asıl döşeme yolundan sağlanır. Bu yol asfalttır. Mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]