Çandık, Kozan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çandık
Ülke  Türkiye
İl Adana
İlçe Kozan
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 830
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0322
Posta kodu 01500

Çandık, Adana ilinin Kozan ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Çandık mahallesi, adını 16. yüzyılda Halep bölgesindeki Aydoğmuşlu Avşarlarının bir obası olan Çandık cemaatinden almıştır. Çandık Avşarları, anılan yüzyılda Sis bölgesinde (Adana'nın Kozan ilçesi) bulunuyorlardı. Çandık mahallesi, bu Oğuz Avşar Türkmenlerinin kurduğu bir mahalledir. Ayrıca zamanında Cezayir Arapları'nın Fransız zulmünden kaçarak Adana'ya ve civar yerleşim yerlerine göç ettikleri de bilinmektedir. Özellikle Çandık mahallesine yerleşimleri söz konusu olmuştur. Çandıkların bir bölümü daha sonraki dönemlerde bulundukları bölgeden ayrılıp başka yerlere göç etmişlerdir. Mesela Kayseri merkezde (bir dönemin ünlü politikacısı Mehmet Yazar bu ailedendi), Tarsus'ta, Antep-Araban ve Elazığ-Keban ilçesinde Çandıklara rastlanır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

AVŞAR TÜRKMENLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Adana iline 75 km, Kozan ilçesine 7 km uzaklıktadır. Ulaşım ilçeye traktör araba ve kamyon ile yapılmaktadır. Köy yerleşim olarak şehre yakın olduğu için dolmuş ya da otobüs işlememektedir. Herkes kendi arabasıyla şehre inmektedir. Köy ulaşımı 1990 yılına kadar kum yol üzerinde yaparken dönemin muhtarının yoğun çabası ile asfalt olmuş ve 3 farklı dönemde de onarım çalışması yapılarak son derece modernize edilmiştir. Ayrıca mahallenin yakınlarına kurulan Organize Sanayi Bölgesi, mahallenin yolunun ve yerleşiminin gelişmesine katkı sağlamıştır. Ulaşım yolu üzerinde deliçay adındaki ırmağın yaptığı taşkınlığı önlemek için köy sakinleri ve muhtar Adil ŞAHİN'ın yoğun çabası ile modern bir köprünün yapımı gerçekleşmiş ve şu anda ulaşım o köprü üzerinden yapılmaktadır. Çandık mahallesi Kozan'ın en şirin köylerinden biridir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Mahallede iklim genel olarak Akdeniz olsa da son zamanlarda küresel ısınmanın etkisiyle yağmurlar nisan ve mayıs ayına doğru kaydığı görülmüş ve bu durum köy ekonomisine darbe vurmuştur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 |- 2000
1997

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım, [[hayvancılık|ve nakliye sektörüne dayalıdır. Özellikle mahallenin genç kuşakları nakliye sektöründe çalışmaya meraklıdırlar. Köy son yıllarda dışarıya büyük oranda işçi sevkiyatı da yapmaktadır. Köy insanının ikinci bir geçim kaynağı da her hane bir traktör ve bir Saman Makinası sahibi olup, diğer illerin saman ihtiyacını karşılamaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır fakat şa anda yeni okul inşa edileceği (bir yıldır dwvam inşaat birtürlü tamamlanamadı tabi)için öğrenciler başka bir köy okuluna taşınmaktadır . Mahallenin içme suyu 1983 yılına kadar kuyulardan sağlanıyordu. Köy muhtarının yoğun gayreti ile her mahalleye bir çeşme kurulmuş ve 5 tane çeşme 1990 yılına kadar köye hizmet veriyordu. 1990 yılında ise her eve verilen su artık mahallesi şehir havasına sokmuştur. Yine 1989 yılında mahallede 1 tane olan telefon sayısı 1997 yılına gelindiğinde her eve verilmiş ve böylece artık köy kendini tamamen şehir kültürünün içine atmıştır. Kanalizasyon maalesef ve maalesef yoktur.Böyle giderse yapılmayacak gibi gözüküyor. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Mahalleye Köy Muhtarı Adil ŞAHİN'in büyük katkıları ile Cami dekorasyonu ile birlikte Köy İmamının ikamet edeceği bir adet Konut ile birlikte Cenaze Yıkama aracı ve Köy Yolunu Kozan ilçesine bağlayan 150 metre uzunluğunda köprü yaptırılmıştır.Ayrıca Çandık Köyü Cami Şadırvanı ise Çandık Köyü halkı tarafından yaptırılmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]