Portekizce Vikipedi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Favicon of Wikipedia Portekizce Vikipedi
Wikipedia-logo-v2-pt.svg
URL http://pt.wikipedia.org/
Ticari? Hayır
Site türü İnternet ansiklopedisi
Kayıt İsteğe bağlı
Kullanılabilir dil(ler) Portekizce
Sahip Wikimedia Foundation

Portekizce Vikipedi (Wikipédia em português), Vikipedi'nin Portekizce sürümüdür (Portekizce'de Vikipedi'nin yazılışı "Wikipédia"'dır). Haziran 2001'de başlatıldı, ve beşinci Vikipedi sürümüdür. Madde sayısına göre, sekizinci en büyük Vikipedi sürümüdür ve 22 Ocak 2020 tarihi itibarıyla, Portekizce Vikipedi'nin 1.018.935 maddesi, 2.352.240 kullanıcısı ve 73 hizmetlisi bulunmaktadır.[1].

2004'ün son aylarından beri, sürüm çok hızlıca büyüdü. Mayıs 2005 süresinde, hem İspanyolca hem de İtalyanca Vikipedilerinin madde sayılarını geçti. Kıyasla, Mayıs 2004'te sadece 17. en büyük Vikipedi sürümüdü.

Portekizce maddeler küçük varyasyonlar içerebilir, çünkü Avrupa Portekizcesi ve Brezilya Portekizcesi'nin arasında, sözlerde ve kullanışta küçük değişiklikler var. Maddeler ya Avrupa Portekizcesi ya da Brezilya Portekizcesi ile yazılabilir, ve bu özellik maddeyi yazdığı kişiye bağlıdır.

2005'te, Portekizce Vikipedi'yi ikiye bölüp, bir tane Brezilya Portekizce Vikipedi (pt-br) yapılması için bir teklif yapıldı, ama bu Wikimedia topluluğun tarafından reddedildi.

26 Haziran 2018'de Portekiz'deki Vikipedi, 1 milyon makaleye ulaşan 15. Vikipedi oldu. Şu anda 1 002 000'den fazla makalesi olan Wikipedia'da en büyük 15. sırada.

Kronoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnot[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Portekizce Vikipedi