Korece Vikipedi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Favicon of Wikipedia Korece Vikipedi
Wikipedia-logo-v2-ko.png
KoreanWikipediaMainPage1stMay2008.png
URL http://ko.wikipedia.org/
Ticari? Hayır
Site türü İnternet ansiklopedisi
Kayıt İsteğe bağlı
Kullanılabilir dil(ler) Korece
Sahip Wikimedia Foundation

Korece Vikipedi (Korece: 한국어 위키백과) Vikipedi'nin Korece sürümüdür. Ekim 2002'de başlatıldı. 4 Haziran 2005'te 10.000 madde sınırını geçti[1], 4 Ocak 2008'de madde sayısı 50.000'i, ve 8 Haziran 2009'da 100.000'i geçti.[2] 1 Haziran 2020 tarihi itibarıyla, Korece Vikipedi'nin 495.843 maddesi, 628.319 kullanıcısı ve 24 hizmetlisi bulunmaktadır[3]; madde sayısı nedeniyle en büyük 21. Vikipedi sürümüdür.[4]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Korece Vikipedi eskiden MediaWiki'nin eski sürümlerinden birisini kullandı. Bu yazılım, Hangıl'ı göstermekle problemleri vardı, ve buna yüzden site pek çok kullanılmadı. Ağustos 2002'de yazılım güncelleştirildi ve artık hangıl gibi İngilizce olmayan yazı sistemleri ile çalışabilmeğe başladı. Mamafih, Internet Explorer hala daha kodlama probleme sahipti, ve bu sebebiyle ansiklopediye eklenilen katkılar pek fazla değildi. Ama Ekim 2002 ve Temmuz 2003 arasında, madde sayısı yine de 13'ten 159'a yükseldi. En sonunda, Eylül 2003'te hangıl sorunu çözüldü.

Hangıl ve hanca[değiştir | kaynağı değiştir]

Korece Vikipedi'nin neredeyse tümüyle hangıl ile yazılıyor. Hanca bir tek bazı ibareleri açıklamak için kullanılıyor, ve genellikle parantez içine konuluyor. Korece Vikipedisi'nde karışık bir yazı sistemin uygulamasını isteyen, Dajimo adlı bir grup var. Bunun hakkında ayrıntılı bilgiler burada bulunabilirler.

Lehçeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Korece'nin iki tane standardı var, bir tanesi Güney Kore standardı, ve öbürü Kuzey Kore standardıdır. Kuzey Kore'deki internet engellemelerine nedeniyle, Kuzey Koreliler Korece Vikipedisi'nde yeterince temsil edilmiyorlar. Bu sebebiyle, Korece Vikipedisi'nin kullanıcıları çoğunlukla Güney Korelilerdir, ve böylece Korece Vikipedisi'nin maddelerinin çoğu Güney Kore standardı ile yazılıyorlar.

Dipnot[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]