Çince Vikipedi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Favicon of Wikipedia Çince Vikipedi
Wikipedia-logo-v2-zh.svg
Chinese Wikipedia's Main Page screenshot.png
URL http://zh.wikipedia.org/
Ticari? Hayır
Site türü İnternet ansiklopedisi
Kayıt İsteğe bağlı
Kullanılabilir dil(ler) Çince
Sahip Wikimedia Foundation

Çince Vikipedi (中文維基百科/中文维基百科), Vikipedi'nin Çince sürümüdür. Ekim 2002'de başlatıldı ve 12 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla, Çince Vikipedi'nin 1.136.811 maddesi, 2.981.716 kullanıcısı ve 80 hizmetlisi bulunmaktadır [1] ve böylece en büyük 12. Vikipedi sürümüdür (İngilizce, Almanca, Fransızca, Lehçe, Japonca, İtalyanca, Felemenkçe, Portekizce, İspanyolca, İsveççe ve Rusça'dan sonra)[2].

Şu anda, Çin hükûmeti tarafından Çince Vikipedi'ye erişimi engellenmektedir[3]. 87 hizmetlilere sahip olmaktadır; 29 tane ana toprak Çin'de, 18 tane Tayvan'da ve 15 tane Hong Kong'da dahil.

Çince Vikipedi, Hoodong ve Baidu Baike'den sonra internetteki üçüncü en büyük Çince ansiklopedisidir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Çince Vikipedi, Mayıs 2001'de 12 tane diğer Vikipedi sürümleri ile oluşturuldu. Mamafih, başlangıçta sitenin yazılımı Çince karakterler ile çalışamadı, ve hiç ansiklopedik içeriği sahip değildi.

Ekim 2002'de ilk Çince sayfası oluşturuldu, Ana Sayfası. Çince Vikipedi'ye ilk hesap eden kullanıcı Mountain idi. 27 Ekim 2002'de, sitenin yazılımı güncelleştirildi ki Çince karakterlerle çalışabildi. 17 Kasım 2002'de, Mountain Bilişim bilimi maddesini Çince'ye çevirdi (zh:计算机科学), ve böylece Çince Vikipedi'nin ilk gerçek ansiklopedik maddesi yaratıldı.

İlk günlerinde, Çince Vikipedi'nin maddelerinin çoğu İngilizce versiyonundan çevrildi. Çince Vikipedi'nin ilk beş hizmetlileri zh:User:Samuel, zh:User:Menchi, zh:User:Lorenzarius, zh:User:Formulax ve zh:User:Shizhao idi. Bu kişiler hizmetliler olduklarından itibaren, özellikle Shizhao birçok koruma işleri yaptı, ve Çin Halk Cumhuriyeti tarafından yapılan Çince Vikipedi'nin erişimine ilk engellenmesini kaldırılması için Shizhao çok çalıştı.

Adı[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikipedi'nin Çince adı 21 Ekim 2003'te, oy ile seçildi. Adının (Geleneksel Çince: 維基百科; Basitleştirilmiş Çince: 维基百科; Pinyin: wéi jī bǎi kē) anlamı <<Wiki Ansiklopedisi>>'dir.

Çince Vikipedisi kendi altbaşlığına da sahiptir: 海納百川,有容乃大/海纳百川,有容乃大. Anlamı, <<Deniz yüz tane nehriyi kuşatıyor; kapsamı var (yani her şeyi kabul etmek için razıdır) ve böylece muazzamdır.>> Bu altbaşlık, Lin Zexu adlı King Hanedanı'nın bir tane memuru tarafından yazılan bir beyitin ilk yarımıdır.

Dipnot[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]