İçeriğe atla

Çince Vikipedi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Wu Vikipedi sayfasından yönlendirildi)
Favicon of Wikipedia Çince Vikipedi
SahipWikimedia Foundation
URLhttp://zh.wikipedia.org/
Ticari?Hayır
Site türüİnternet ansiklopedisi
Kayıtİsteğe bağlı
Kullanılabilir dil(ler)Çince

Çince Vikipedi (中文維基百科/中文维基百科), Vikipedi'nin Çince sürümüdür. Ekim 2002'de başlatıldı ve 20 Temmuz 2024 tarihi itibarıyla, Çince Vikipedi'nin 1.430.891 maddesi, 3.550.346 kullanıcısı ve 64 hizmetlisi bulunmaktadır. Açıldığı günden beri 83.170.167 kez katkıda bulunulmuştur.[1] Madde sayısına göre 14. büyük Vikipedi sürümüdür.

Şu anda, Çin hükûmeti tarafından Çince Vikipedi'ye erişimi engellenmektedir.[2] 87 hizmetlilere sahip olmaktadır; 29 tane ana toprak Çin'de, 18 tane Tayvan'da ve 15 tane Hong Kong'da dahil.

Çince Vikipedi, Hoodong ve Baidu Baike'den sonra internetteki üçüncü en büyük Çince ansiklopedisidir.

Çince Vikipedi, Mayıs 2001'de 12 tane diğer Vikipedi sürümleri ile oluşturuldu. Mamafih, başlangıçta sitenin yazılımı Çince karakterler ile çalışamadı ve hiç ansiklopedik içeriği sahip değildi.

Ekim 2002'de ilk Çince sayfası oluşturuldu, Ana Sayfası17 Mayıs 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Çince Vikipedi'ye ilk hesap eden kullanıcı Mountain idi. 27 Ekim 2002'de, sitenin yazılımı güncelleştirildi ki Çince karakterlerle çalışabildi. 17 Kasım 2002'de, Mountain Bilişim bilimi maddesini Çinceye çevirdi (zh:计算机科学) ve böylece Çince Vikipedi'nin ilk gerçek ansiklopedik maddesi yaratıldı.

İlk günlerinde, Çince Vikipedi'nin maddelerinin çoğu İngilizce versiyonundan çevrildi. Çince Vikipedi'nin ilk beş hizmetlileri zh:User:Samuel, zh:User:Menchi, zh:User:Lorenzarius, zh:User:Formulax ve zh:User:Shizhao idi. Bu kişiler hizmetliler olduklarından itibaren, özellikle Shizhao birçok koruma işleri yaptı ve Çin Halk Cumhuriyeti tarafından yapılan Çince Vikipedi'nin erişimine ilk engellenmesini kaldırılması için Shizhao çok çalıştı.

Vikipedi'nin Çince adı 21 Ekim 2003'te, oy ile seçildi. Adının (Geleneksel Çince: 維基百科; Basitleştirilmiş Çince: 维基百科; Pinyin: wéi jī bǎi kē) anlamı <<Wiki Ansiklopedisi>>'dir.

Çince Vikipedisi kendi altbaşlığına da sahiptir: 海納百川,有容乃大/海纳百川,有容乃大. Anlamı, <<Deniz yüz tane nehriyi kuşatıyor; kapsamı var (yani her şeyi kabul etmek için razıdır) ve böylece muazzamdır.>> Bu altbaşlık, Lin Zexu adlı King Hanedanı'nın bir tane memuru tarafından yazılan bir beyitin ilk yarımıdır.

  1. ^ zh:Special:Statistics (Çince)
  2. ^ "PCWorld - Wikipedia blocked in China again (İngilizce)". 23 Kasım 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mayıs 2008. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]