İçeriğe atla

Pompa duse

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Pumpe düse (Pompa meme), üreticisi Bosch olan sistem sadece Volkswagen grubuna ait (Audi, Seat, Skoda, Volkswagen) araçlarda kullanılmaktadır.

Sistemde her silindir için eksantrik milinden aldığı hareketle çalışan birer pompa bulunur.Aynı zamanda yine her silindir için birer elektromanyetik kontrollü enjektör bulunur.Sistemi tamamlayan parça ise motordan aldığı verilere göre enjeksiyonun zamanlamasını belirleyen elektronik kontrol ünitesidir. (ECU)

Sistem yakıtı yüksek basınçla silindirlere göndererek atık bırakmadan verimli yanma olmasını sağlar.

Sistemin çalışması[değiştir | kaynağı değiştir]

Her silindir için ayrı bir püskürtme pompası bulunur.Sistem motorini elektronik kontrollü olarak her silindire ayrı ve direkt püskürtme prensibiyle çalışır.

PD (Pumpe düse) tipi enjeksiyon sistemlerinde CR (common rail) tipi enjeksiyon sistemlerinden farklı olarak selenoid bir yay bulunur. Bu yay enjeksiyonu bir pompa gibi çalıştırır.

Her silindir için enjeksiyonun bağımsız ve miktarını kontrollü olması PD (Pumpe düse) sistemini, ortak yakıt yolunu kullanan CR (common rail) sisteminden ayıran en önemli özelliğidir.

Sistemde püskürtme basıncı 2050 bar’a kadar çıkabilmektedir. CR sistemlerde ise püskürtme basıncı en fazla 1600 bar’a kadar çıkabilmektedir.

Sistemin avantajları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • CR sistemlere oranla püskürtme basıncını daha yüksek olması.
  • Her silindir için ayrı ve miktarı ayarlanabilen bir püskürtme gerçekleşmesi dolayısıyla çok fazla olmamak kaydıyla yakıt ekonomisi ve temiz çalışma sağlaması.

Sistemin dezavantajları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Gürültülü çalışma
  • Sistemin maliyetinin yüksek ve karmaşık olması
  • CR sistemlerde bir çevrimde 4-5 püskürtme yapılabilmektedir. Ana püskürtmeden sonra yapılan püskürtmeler sayesinde partikel filtrede biriken yakıt yakılara temizlik sağlanır.

PD sistemlerde ise bir çevrimde bir püskürtme yapılabilir. Bu sebepten dolayı partikel filtredeki biriken yakıt yakılamaz ya da partikel filtre kullanılmaz. Bundan dolayı PD sistemle çalışan araçların egzoz emisyonları daha yüksektir.