Marş motoru

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir otonun marş motoru. Üstteki silindirik parça marş motoruna giden gücü kontrol eden marş selenoididir.

Marş motoru otomobillerde ilk hareketi sağlayan parçadır. Araçta marşa basıldığı anda marş motorunun dişlisi ile krank miline bağlı volan dişlisi birbiriyle kavraşarak marş motorunun oluşturduğu dönme momenti, volan dişlisi aracılığı ile krank miline aktarılır. Böylece motora ilk hareket verilmiş olur.

Otomobillerde genelde bendix (volana dönerek geçen) tipi elektrikli marş motoru kullanılır. Bununla birlıkte özellikle deniz tipi büyük dizellerde hidrolik marş motorları da kullanılmaktadır. Otomobillerde kullanılan bendix tipinin yanı sıra volan dişlilerine geçtikten sonra dönmeye başlayan dayer tipi marş motorları da mevcuttur.

Volana takılı marş volan dişlisi

Marş motoru, aküden aldığı akım ile çalışan küçük bir elektrik motorudur. Arabanızın motorunu çalıştıran ivmeyi üretir. Akü ile marş motoru arasında bir marş rölesi bulunur ve aküden aldığı gücü söz konusu marş motoruna iletir. Düzgün çalışan bir marş rölesi ve motoru olmadan, aracınızı çalıştırmanız olanaksızdır.[1]

İçten yanmalı motorlar bir kez çalıştırıldığında, bir sonraki çevrimi başlatmak için her çevrimdeki ataleti kullanan geri beslemeli sistemleridir. Dört zamanlı motor'da üçüncü zaman yakıtın yanma enerjisini serbest bırakarak dördüncü (egzoz) zamanına, sonraki çevrimin ilk iki (emme, sıkıştırma) zamanına ve ayrıca motorun dış yüküne de güç verir. Herhangi bir zamanda ilk çevrimi yapmak için ilk iki zamana motorun kendisinin dışında güç verilmelidir. Marş motoru bu amaç için kullanılır ve motor çalışmaya başlar başlamaz ve geri besleme döngüsü kendi kendini beslediğinde artık gerekli olmaz.

Elektrik[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. Ana yuva
  2. Serbest tekerlek ve pinyon dişli grubu
  3. Armatür
  4. Fırçaları takılı alan bobinleri
  5. Fırça taşıyıcı
  6. Marş motoru solenoidi
Marş motoru şeması

Elektrikli marş motoru benzinli ve Dizel motorlarda en çok kullanılan tiptir. Modern marş motoru ya sabit mıknatıslı ya da üzerine marş motoru solenoidi (röle’ye benzer) takılmış seri-paralel sargılı ve doğru akımlı bir elektrik motorudur. Marş aküsünden gelen DC akım, kontak anahtarı aracılığıyla solenoide erildiğinde solenoid, marş tahrik milindeki pinyon dişliyi dışarı iterek onu motor volan çember dişlisine takan levye kolunu kavrar.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Marş Dinamosu Arızası Nasıl Anlaşılır". 30 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2020. 
  2. ^ R. Howell, Benito (17 Ağustos 2017). "Permanent Magnet Generators for Diesel Engines". PM Generators. 14 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2021.