İçeriğe atla

Cirit atma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cirit atma

Cirit atma, atletizm dallarından olan bir spordur. Atletizmdeki atma sporlarından olan cirit atma, cirit diye anılan aleti belli kurallar çerçevesinde en uzağa atma amaçlı spordur. Cirit; metal, fiberglas veya bazı durumlarda karbon fiber'den yapılır. Seyirciler ve görevliler için tehlikeli olabileceği için şartların sağlanmadığı turnuvalarda diğer atletizm dallarının aksine dışında yapılmadığı olmaktadır.

Kurallar[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk sekizde olan oyunculara üç hak verilir. Bu atışların en uzağa olanı yarışmacının bireysel derecesi olarak kaydedilir. Atışın geçerli olması için atletin belirli çizgiyi geçmemesi ve Cirit'in yerde ilk olarak ucunun temas etmesi şartı vardır. Cirit'in ucunun değdiği ilk nokta ile atış yapılan yerin arasındaki ölçü o atışın derecesi olur.

Cirit atmanın Disk atma, çekiç atma gibi diğer atma sporlarından en büyük farklarından biri atletin koşarak son noktaya gelip atmasına izin verilmesidir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Matti Järvinen

Cirit atma sporuna ilk kez 1908 yılında girilmiştir. Cirit atma bugün spor için kullanılsa da tarihte cirit, avlanma ve savaş amaçlı kullanılmıştır. Antik Olimpiyatlar'da bu sporun olduğuna dair bilgiler vardır. Aynı şekilde amaç maddeyi olabildiği kadar uzağa atmaktır.

Dünya rekorları[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkeklerde günümüzdeki cirit atma dünya rekoru, 98.48 metre ile Çek Jan Železný'e aittir. Sporcu rekoru Jena, Almanya'da 25 Mayıs 1996'da kırmıştır.

20 Temmuz 1984 tarihinde Uwe Hohn 104.80 metrelik atışı ile tarihte yapılmış en iyi cirit atışının sahibidir. Bu atışta ciritin yere indiği nokta neredeyse sahanın sonuydu ve cirit sahanın diğer tarafında olan görevlilerden birinin sadece 2-3 metre dibine düşmüştü. Bu atış çok tehlikeliydi ve apar topar kural değişikliğine gidilmesine yol açmıştı. Cirit kuralları 1986 yılında ve daha sonrasında 1991 yılında tekrar değişmiştir.

Kadınlar için rekor ise, 72,28 metre ile Çek atlet Barbora Špotáková'ya aittir. Špotáková rekoru 13 Eylül 2008 tarihinde Almanya'nın Stuttgart kentinde kırmıştır.