Pekari

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pekari
Collared peccary02 - melbourne zoo.jpg
Yakalı pekari (Tayassu tajacu)
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Mammalia
Takım: Artiodactyla
Alt takım: Suina
İkili adlandırma
Tayassuidae
Palmer (1897)
Cinsler ve Türler

Catagonus
Pecari
Tayassu

Pekari, pekarigiller (Tayassuidae) familyasından olan çift toynaklı orta büyüklükteki memeli hayvanlara verilen ortak addır. Kuzey Amerika'nın güneybatısında ve Orta Amerika ile Güney Amerika'nın tamamında bulunurlar. Domuzgiller ve su aygırıgiller ile akraba olan pekariler genellikle 90 ile 130 cm. uzunluğunda ve 20 ile 40 kg. ağırlığındadır.

Genellikle Yeni Dünya'da bulunan pekariler Eski Dünya'dan gelen domuzlar ile karıştırılır. Bu iki grup hayvanı birbirinden ayırmanın yolu diş formülüne ve ayak parmaklarına bakmaktır. Swine'lerde (Suidae) Kesici dişler 3/3 Köpek dişleri 1/1, Önazılar 4/4, Arka azılar 3/3 yani toplam 44 iken peccari'lerde (Tayasuidae) kesiciler 2/3, köpek dişleri 1/1/ ön azılar 3/3,arka azılar 3/3 yani toplam 28 diş mevcuttur. Ayrıca Pecarilerin ayakları ince ve zayıf, ön ayaklarında 4 parmak, arka ayaklarında Catagonus formunda 2 (daha ilkel bir özellik gösterir)Peccarilerde ise 3 parmak vardır(Erkman 2007). Eski Dünya domuzlarının köpek dişleri uzundur ve içeri doğru kıvrılır. Yeni Dünya pekarilerinin köpek dişleri ise kısadır ve eğri değildir. Pekariler köpek dişlerini kendilerini savunmak için kullanır. Genel olarak kökler ve otlarla beslenen pekariler aynı zamanda omurgasızları ve küçük omurgalıları da yiyebilir.

Köpek dişlerini birbirine sürterek çıkardıkları takırtı sesiyle çevrede bulunan avcı hayvanları yaklaşmamaları konusunda uyarırlar. Saldırgan bir karaktere sahip olan pekariler insanları yaralayabilecekleri için Avrasya'nın domuzları gibi evcilleştirilemezler.

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Pekarigiller familyası içinde günümüzde soyu devam eden üç tür üç cins içinde sınıflandırılır:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Pekari ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur. Vikitür'de Tayassuidae ile ilgili taksonomik bilgiler bulunur.