İçeriğe atla

Pekari

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pekari
Yaşadığı dönem aralığı: 37,8-0 myö
Üst Eosen-Günümüz[1] 
Yakalı pekari (Tayassu tajacu)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Mammalia
Takım: Artiodactyla
Alt takım: Suina
Familya: Tayassuidae
Palmer, 1897
Cinsler[1]
Pekarilerin dağılımı
Sinonimler
Dicotylidae

Pekari, pekarigiller (Tayassuidae) familyasından olan çift toynaklı orta büyüklükteki memelilere verilen ortak addır. Kuzey Amerika'nın güneybatısında ve Orta Amerika ile Güney Amerika'nın tamamında bulunurlar. Domuzgiller ve su aygırıgiller ile akraba olan pekariler genellikle 90 ile 130 cm. uzunluğunda ve 20 ile 40 kg. ağırlığındadır.

Genellikle Yeni Dünya'da bulunan pekariler Eski Dünya'dan gelen domuzlar ile karıştırılır. Bu iki grup hayvanı birbirinden ayırmanın yolu diş formülüne ve ayak parmaklarına bakmaktır. Swine'lerde (Suidae) Kesici dişler 3/3 Köpek dişleri 1/1, Önazılar 4/4, Arka azılar 3/3 yani toplam 44 iken peccari'lerde (Tayasuidae) kesiciler 2/3, köpek dişleri 1/1/ ön azılar 3/3,arka azılar 3/3 yani toplam 28 diş mevcuttur. Ayrıca Pecarilerin ayakları ince ve zayıf, ön ayaklarında 4 parmak, arka ayaklarında Catagonus formunda 2 (daha ilkel bir özellik gösterir)Peccarilerde ise 3 parmak vardır (Erkman 2007). Eski Dünya domuzlarının köpek dişleri uzundur ve içeri doğru kıvrılır. Yeni Dünya pekarilerinin köpek dişleri ise kısadır ve eğri değildir. Pekariler köpek dişlerini kendilerini savunmak için kullanır. Genel olarak kökler ve otlarla beslenen pekariler aynı zamanda omurgasızları ve küçük omurgalıları da yiyebilir.

Köpek dişlerini birbirine sürterek çıkardıkları takırtı sesiyle çevrede bulunan avcı hayvanları yaklaşmamaları konusunda uyarırlar. Saldırgan bir karaktere sahip olan pekariler insanları yaralayabilecekleri için Avrasya'nın domuzları gibi evcilleştirilemezler.

Sınıflandırma

[değiştir | kaynağı değiştir]

Pekarigiller familyası içinde günümüzde soyu devam eden üç tür üç cins içinde sınıflandırılır:

  • Tayassuidae. ITIS - Integrated Taxonomic Information System. (Erişim tarihi: 3 Mart 2007)

Diğer kaynaklar

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ a b "PBDB". paleobiodb.org. 19 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Temmuz 2021. 
  2. ^ Prothero, Donald R.; Beatty, Brian L.; Stucky, Richard M. (2013). "Simojovelhyus is a peccary, not a helohyid (Mammalia, Artiodactyla)". Journal of Paleontology. 87 (5): 930-933. doi:10.1666/12-084. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Tayassuidae ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur Vikitür'de Tayassuidae ile ilgili ayrıntılı taksonomik bilgiler bulunur.