Paul Di'Anno

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Paul Di'Anno
Genel bilgiler
Doğum17 Mayıs 1958 (65 yaşında)
Chingford, Londra, İngiltere
Tarzlar
MesleklerMüzisyen
Etkin yıllar1977-günümüz
Resmî sitepauldianno.com

Paul Di'anno (d. 17 Mayıs 1958, Chingford, Essex), Iron Maiden grubunun 1978 ile 1981 yılları arasında vokalistliğini yapmıştır. Asıl adı Paul Andrews'dur. Annesinin yaptığı iki evlilikten olan on çocuğun en büyüğüdür. Di'Anno ölen babasının adıdır.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Iron Maiden[değiştir | kaynağı değiştir]

Gençliğinde Led Zeppelin, Rolling Stones, Sex Pistols, The Clash, The Damned gibi grupları dinleyen Di'Anno, Iron Maiden'a Dennis Wilcock'un yerine 1978 Kasım'ında gelmiştir. Grubun kendi olanaklarıyla çıkardığı efsanevi The Soundhouse Tapes adlı EP'sinin ardından gelen Iron Maiden ve Killers adlı albümlerinde yer almıştır. Ayrıca 1981 yılında yayımlanan mini konser albümü Maiden Japan'de de vokalist Paul Di'Anno'dur.

Killers albümünün turnesi sırasında giderek artan alkol ve uyuşturucu kullanımının performansını etkilemeye başlaması üzerine grubun kurucusu Steve Harris ve menajer Rod Smallwood tarafından gruptan uzaklaştırılmasına karar verilmiştir. Yerine Samson grubundan Bruce Dickinson gelmiştir.

Solo albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1980'lerː Dianno, Gogmagog, Battlezone ve Praying Mantis[değiştir | kaynağı değiştir]

Iron Maiden'dan ayrıldıktan sonra kendi adını verdiği Dianno grubunu kurdu ve 1984'te aynı isimli albümünü çıkardı. Konserlerde bu albümden şarkıların yanında "Don't Let Me Be Misunderstood" ve "You Really Got Me" şarkılarının cover'larını yapıyorlardı. Ancak bu dönemde seyircilerden gelen yoğun isteklere rağmen Iron Maiden şarkılarını konserlerinde söylemedi. Bir albüm dışında Japonya ve İsveç marketi için özel ürünler çıkardılar. Ancak ikinci albüm hazırlıklarını tamamlayamadan dağıldılar.

1985'te yapımcı Jonathan King'in tasarladığı süper grup Gogmagog'un vokali oldu. Çıkardıkları üç şarkılık EP'de Di'anno dışında, eski Iron Maiden bateristi Clive Burr, 1990'da Maiden'a katılacak Janick Gers, eski Def Leppard gitaristi Pete Willis ve eski Whitesnake bas gitaristi Neil Murray çalıyordu. Ünlü şarkı yazarı Russ Ballard'dan aldıkları desteğe rağmen bu rock projesi başarılı olamadı.

Gogmagog dağıldıktan kısa süre sonra şarkıcı Paul Di'anno's Battlezone grubunu kurdu. 1986'da ilk albümleri Fighting Back'i yayınladılar. Di'anno gruba adını vermesine rağmen, bu albümde şarkı yazımına katkıda bulunmadı. Şarkı yazarları John Hurley ve Bob Falck'ın bu albümden sonra yaşanan tartışmalar nedeniyle gruptan kovulmasıyla Di'anno gruba tekrar ağırlığını koydu ve bir sene sonra Children of Madness albümünü çıkardılar. Bu albümden "I Don't Wanna Know" şarkısına çektikleri kulüp MTV'de zaman zaman gösterildi. Ancak albümün turnesi sonrası yaşanan grup elemanı değişiklikleri ve tartışmalar grubun sonunu getirdi.

1989 yılında Japonya'dan gelen bir teklif nedeniyle Di'anno, Iron Maiden'da beraber çaldığı Dennis Stratton ile Japonya turnesine çıktı. New Wave of British Heavy Metal'in 10. yıl kutlaması için düzenlenen bu turnede Stratton dağılan grubu Praying Mantis'i yeniden toplarken, Di'anno da gruba bazı şarkılarda eşlik etti. 1990'da Live at Last adıyla yayınlanan bu konserde Di'anno tekrar Maiden şarkıları söylemeye başladı.

1990'larː Killers, "The Original Iron Men", Battlezone[değiştir | kaynağı değiştir]

Praying Mantis ile çıktığı turneden sonra Di'anno, Killers grubunu kurdu. Güney Amerika'da konserlere çıkan grup, Iron Maiden ve Battlezone şarkılarını yorumladılar. Bu performansların bazıları kaydedilip Assault on South America adıyla 1990 yılında yayınlandı. Bir süre sonra kendi şarkılarını yazmaya başlayan grup 1992'de ilk albümleri Murder One'ı çıkardı. Bu albüm sonrası Japonya, Avrupa ve ABD'yi içeren büyük bir turneye çıktılar. Turneden sonra özel hayatında çalkantılar yaşayan Di'anno, ABD'de kız arkadaşı ile yaşadığı tartışmada bıçak çıkarınca tutuklandı ve sınır dışı edildi. İngiltere'de kaydedilen ve bu dönemin etkilerini taşıyan ikinci albüm Menace to Society, 1994 yılında yayınlandı.

Bu albümden sonra Killers'e ara veren Di'anno, tekrar Stratton ile çalışmaya başladı. İngiliz müzisyen Lea Hart'ın düzenlemelerini yaptığı ve yazdığı şarkıları 1995'te The Original Iron Men, 1996'da The Original Iron Men 2 adıyla yayınladılar. Ayrıca bu iki albümlerden şarkıların yer aldığı Hard as Iron adlı toplamayı da 1996'da yayınladılar.

Di'anno, 1997'de ilk solo albümü olan The World's First Iron Man albümünü çıkardı. Bu albümde yeni şarkılar dışında, farklı müzik tarzlarında kaydedilmiş şarkıların heavy metal coverları da vardı. Aynı sene ikinci solo albümü As Hard As Iron yayınlandı.

Öte yandan Di'anno, Killers ile konser albümleri çıkarmaya devam ederken, 1998'de grubun ilk elemanlarından John Wiggins ile güçlerini birleştirip yıllar sonra Battlezone'u diriltti. Feel My Pain albümünü çıkaran grup, Brezilya'da hatırı sayılır bir başarı kazandı. Ancak Brezilya dışında ilgi göremediler. Grup, resmi olarak dağılmayıp zaman zaman toplama albümler çıkarsa da yeni materyal yayınlamadılar.

Sonraki yıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

2000 yılında ise yine Dianno adıyla Nomad albümünü çıkardı. Tamamen Brezilyalılardan oluşan bir grubun eşilk ettiği albüm, Güney Amerika'da ilgi gördü. Bu albüm sonrası Killers ile son kez turneye çıktı ve 2003'te grup dağıldı. Di'anno ise uzun yıllar yeni albüm çıkarmasa da farklı gruplar ile konser vermeyi bırakmadı. Birçok metal müzik festivalinde sahne alan Di'anno, Blaze Bayley ve Tim Ripper Owens gibi metal müzik sanatçılarıyla da turneye çıktı. 2014 yılında Di'anno, o dönem beraber çaldığı Alman müzisyenler ile Architects of Chaoz grubunu kurdu. Aynı yıl çıkan bir EP'yi takiben 2015 yılında ilk albümleri The League of Shadows'u yayınladılar. Bunun yanında Alman Heavy Metal grubu Perzonal War ile ortak bir albüm yayınladılar. Ancak Di'anno, bu albümden kısa süre sonra gruptan ayrıldı.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

ateist olan Di'anno otobiyografisinde 1990'larda İslam'a geçtiğini yazmıştır. Babasının Müslüman olduğunu söyleyen Di'Anno daha sonraki röportajlarında hiçbir zaman tam anlamıyla Müslüman olmadığını, zira içki içmeye devam ettiğini ancak İslâm'ın bazı felsefelerini uygulayarak daha iyi bir insan olmaya çalıştığını söylemiştir.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Iron Maiden[değiştir | kaynağı değiştir]

Solo albüm[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Di'Anno (1984)
  • The World's First Iron Man (1997)
  • As Hard As Iron (1997)
  • Nomad (2000)

Battlezone[değiştir | kaynağı değiştir]

Killers / Paul Di' Anno & Killers[değiştir | kaynağı değiştir]

Gogmagog[değiştir | kaynağı değiştir]

Dennis Stratton ile[değiştir | kaynağı değiştir]

The Almighty Inbredz[değiştir | kaynağı değiştir]

  • The Almighty Inbredz (1999)

Architects of Chaoz[değiştir | kaynağı değiştir]

  • League of shadows (2015)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Wall, Mick (2004). Iron Maiden, the Authorised Biography (3. baskı). Londra: Sanctuary Publishing. ISBN 1-86074-542-3.