Paul Di'Anno

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Paul Di'anno (d. 17 Mayıs 1958, Chingford, Essex), Iron Maiden grubunun 1978 ile 1981 yılları arasında vokalistliğini yapmıştır. Asıl adı Paul Andrews'dur. Annesinin yaptığı iki evlilikten olan on çocuğun en büyüğüdür. Di'Anno ölen babasının adıdır.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Gençliğinde Led Zeppelin, Rolling Stones, Sex Pistols, The Clash, The Damned gibi grupları dinleyen Di'Anno, Iron Maiden'a Dennis Wilcock'un yerine 1978 Kasım'ında gelmiştir. Grubun kendi olanaklarıyla çıkardığı efsanevi The Soundhouse Tapes adlı EP'sinin ardından gelen Iron Maiden ve Killers adlı albümlerinde yer almıştır. Ayrıca 1981 yılında yayımlanan mini konser albümü Maiden Japan'de de vokalist Paul Di'Anno'dur.

Killers albümünün turnesi sırasında giderek artan alkol ve uyuşturucu kullanımının performansını etkilemeye başlaması üzerine grubun kurucusu Steve Harris ve menajer Rod Smallwood tarafından gruptan uzaklaştırılmasına karar verilmiştir. Yerine Samson grubundan Bruce Dickinson gelmiştir.

Iron Maiden'dan ayrıldıktan sonra solo çalışmaların yanı sıra Gogmagog, Battlezone, Praying Mantis ve Killers isimli gruplarda yer almıştır.

Ateist olan Di'anno otobiyografisinde 1990'larda İslam'a geçtiğini yazmıştır. Babasının Müslüman olduğunu söyleyen Di'Anno daha sonraki röportajlarında hiçbir zaman tam anlamıyla Müslüman olmadığını, zira içki içmeye devam ettiğini ancak İslâm'ın bazı felsefelerini uygulayarak daha iyi bir insan olmaya çalıştığını söylemiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Wall, Mick; Ling, Dave (2004). Iron Maiden, the Authorised Biography (3. baskı). Londra: Sanctuary Publishing. ISBN 1-86074-542-3.