İçeriğe atla

The Damned

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Damned
Genel bilgiler
Başladığı yerLondra, İngiltere
Tarzlarpunk rock, gotik rock
Etkin yıllar1976–günümüz
İlişkili hareketlerMotörhead
Resmî siteofficialdamned.com
ÜyelerDave Vanian
Captain Sensible
Monty Oxy Moron
Pinch
Stu West

The Damned, 1976'da Londra'da oluşmuş İngiliz punk rock ve gotik rock grubudur. "Damned", İngilizcede "Lanetlenmiş" demektir.

İngiltere'deki ilk single'ı (New Rose), ilk punk albümü (Damned Damned Damned) çıkaran ve Birleşik Devletler'e turneye giden ilk punk grubudur. Aynı zamanda hardcore punk ve gotik rock'ı temelden etkiledikleri düşünülür.

The Damned müziğine ve imajına çok fazla farklı tarzlar katmıştır, bunlar: garaj rock, psychedelic rock, kabare ve Screaming Lord Sucth ve Alex Harvey'in tiyatral rock'ı gibidir. Vanian'ın vokal tarzı, aşırı duygulu şarkıcının tarzıyla aynı olarak tanımlanmıştır ve bu bir punk rock vokalisti için alışılmışın dışında bir tanımlamadır. Geçmişlerinin her bölümünde,tek değişmeyen grup elemanı Dave Vanian ile birlikte; The Damned çok kez dağılmış ve yeniden bir araya gelmiştir. Yine de, takıma her zaman, grubun kurucuları olan gitarist Captain Sensible ve Rat Scabies'ın her ikisi de dahil olmuştur. Grubun listesi halen özgün elemanlardan olan Vanian ve Sensible'ı içinde bulunduruyor.

Amerikan baterist Jeff Nelson, The Damned'ı Punk'ın Beatles'ı- olarak tanımlamıştır—becerikliliklerine ve etkilerine vasiyetname olarak.

Ön-oluşum[değiştir | kaynağı değiştir]

Özgün Damned üyeleri Dave Vanian (David Lett), Captain Sensible (Raymond Burns) ve Rat Scabies (Chris Miller); daha önceden Masters of the Backsidea (Pretenders'ın solisti Chrissie Hynde) üyeydiler. Özgün Damned gitaristi Brian James (Brian Robertson) London SS adında bir punk rock grubuna üyeydi, öyle bir grup ki hiç canlı müzik çalmamıştı,ama The Clash and Generation X'de sonradan üne kavuşan üyeleri kapsıyordu.Rat Scabies, London SS'in bateristi olmayı denedi, ama reddedildi. Grup tamda bir lider için arayış içindeyken, James ve Scabies; denemeyi kabul eden iki adamı davet etmişlerdi; Sid Vicious ve Dave Vanian. Ama sadece Vanian sıkı bir şov yaptı ve böylece artık Damned grubunun liderliği onun elindeydi.