Dennis Stratton

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Dennis William Stratton (9 Ekim 1954, Londra, İngiltere) heavy metal grubu Iron Maiden'ın Ocak 1980'den Ekim 1980'e kadar gitaristliğini yapmış ve grubun ilk albümünde yer almıştır.

Iron Maiden dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

1975'te Remus Down Boulevard adlı bir grup kurarak ilk kayıtlarına imza attı. Bu grup ile çalarken Steve Harris tarafından keşfedildi ve grubu Iron Maiden'a çağrıldı. Stratton, bu teklifi kabul ederken davulcu arayan gruba arkadaşı Clive Burr'ü de tavsiye etti. Grup, 1980'de ilk albümü Iron Maiden'ı yayınladı ve "Running Free" ile Top of the Pops'a çıktılar ve İngiliz televizyonlarında ilk kez yer aldılar. Grup, bu albüm sonrası Kiss ile turneye çıktı.

Stratton, Iron Maiden'da yer aldığı dönemde evli ve çocuk sahibiydi. Gruptan ailesini geçindirmekte zorluk çektiği ve Maiden'ın müziğini fazla sert bulduğu gerekçesiyle ayrıldı.

Iron Maiden sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Iron Maiden'dan ayrıldıktan sonra Lionheart grubunu kurdu. Bu grupla 1985 senesinde Hot Tonight adında bir albüm yayımladı. Albüm tutmayınca grup dağıldı. Stratton da Saxon vokalisti Biff Byford, Lea Hart gibi isimlerle çalıştı.

1990 senesinde bir başka eski Iron Maiden elemanı Paul Di'Anno ile heavy metal gruplarından Praying Mantis'e katıldı. Bu kadro ile Iron Maiden şarkıları da yorumladıkları Live at Last adlı bir konser albümü çıkardılar. Di Anno gruptan ayrılsa da Stratton, Mantis ile çalmaya devam etti. 2005'e kadar bu grupla çalan Stratton, altı albümde gitar çaldı. Praying Mantis özellikle Japonya'da ciddi bir fan kitlesi kazandı.

Bu dönemde farklı toplama albümlerde Di'Anno'nun yanı sıra Motörhead'den Eddie Clarke, Whitesnake'ten Neil Murray, Samson'dan Paul Samson gibi İngiliz heavy metalinin önemli isimleriyle toplama albümlerde yer aldı. Stratton ve Di'Anno'nun beraber çaldığı şarkılarda daha sonra The Original Iron Men adıyla iki albümde tekrar yayınlandı.

2016'da Iron Maiden sonrası ilk grubu olan Lionheart yeniden bir araya gelme kararı aldı. Stratton da yer aldığı Lionheart, 2017'de Second Nature albümünü yayınladı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Wall, Mick (2004). Iron Maiden, the Authorised Biography (3. baskı). Londra: Sanctuary Publishing. ISBN 1-86074-542-3. 
  • Simon Young. "Where Are They Now?". Kerrang!. Legends (2). s. 108.