Palanlı, Adıyaman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Palanlı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Adıyaman
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 172
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0416
Posta kodu 02000

Palanlı, Adıyaman ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Adıyaman'ın merkezine 10 km uzaklıktadır. Güneydoğu Anadolu Torosların eteklerinde kurulmuş olup dağlık bir alan olmakla birlikte kunçikan denilen ovada arazileri mevcuttur. Kuzeyinde Seri Periye dağı, güneyinde Geçit dağı (zuxur), batısında Koru dağı, doğusunda Kartal Tepesi (refa teyr) bulunan Palanlı vadisinin içine kurulmuştur. Bitki örtüsü yöresel dilde "sindan" denilen pınar ormanı ve meşe ormanı ile kaplıdır. Genellikle yaz kış yeşildir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Karasal iklimin etkisi altındadır. Kışlar soğuk ve yağıslı geçer, yazlar ise sıcak ve kuraktır. Köyün etrafıyla çevrili olan büyük kayalar kışın karın geç erimesine neden olmakta.

Nüfus ve yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy oldukça genç bir nüfusa sahiptir. İş gücü yoğunluğundan dolayı köy dışına ve hatta şehir dışına oldukça göç vermektedir. Bu göç aile bireylerinin geçici veya kalıcı bir şekilde ayrılmaları ile olmaktadır. Çünkü köyün tarım ve hayvancılık potansiyeli artan nüfusu besleyecek durumda değildir. Okuma yazma oranı ilköğretim seviyesinde %100'e yaklaşmakla birlikte üst seviyelerde oldukça düşüktür.

Köy beş sülaleden oluşmaktadır. Male Kase (ÇİL), Male Sıle (SERT ve SERTBAŞ, Male Hesıli (BAYKUŞ), Male Hesse (ÇAKILKAYA) ve Male jor (ASLAN ve KÜÇÜKARSLAN) sülalerinden oluşmaktadır. Bunların yanında FİL ve köyden taşınan KARAKUŞ aileri de mevcuttur. Köyün bütün kabileleri dışarıya oldukça fazla göç vermiştir.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 172
1997 159

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Qünçükan bölümü ova olduğundan dolayı tarla bitkileri ve bağcılık yapılmaktadır. Palani bölümü ise dağlıktır. Bu nedenle genellikle küçükbaş hayvancılığı ve dar alanlarda yapılan sulu tarımda büyük oranda kaçak tütün tarımı ve sebze tarımı yapılmaktadır. Köyün biberi oldukça meşhurdur. Ekonomik olmamakla birlikte her türlü meyve tarımı yapılmakta fakat sadece bağcılık ön plana çıkmaktadır. Bitkisel üretimde geçim kaynağının en fazla sağlandığı ürün tütündür. Hayvansal üretimde ise coğrafi yapının dağlık olmasından dolayı küçükbaş hayvancılığından en fazla keçi beslenmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ama kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ama PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

2007 yılında yapımına başlanan 2009 yılında yapımı tamamlanan bir köy odası vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]