Kaşköy, Adıyaman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kaşköy
Ülke Türkiye Türkiye
İl Adıyaman
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 1,544
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0416
Posta kodu 02000

Kaşköy, Adıyaman ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Adıyaman'ın merkezine 30 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Yazları Kurak ve Sıcak, Kışları ise soğuk geçer. Su havzaları bakımından çevre köylere oranla daha şanslıdır.Ancak tarımın gelişmişlik göstermemesinden dolayı bu sular değerlendirilememektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1,544
1997 2,486

Güneydoğu iklimine bağlı olarak, buğday,arpa,nohut,susam gibi tarım ürünleri yetiştirilmektedir. Bunun yanı sıra Tütün yetiştiriciliği de köyün geçim kaynakları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Hayvancılık ileri derecede değildir. Köy halkı sadece kendi ihtiyaçları doğrultusunda 1 veya 2 tane büyükbaş hayvan beslemektedir.Küçükbaş hayvancılık ise 2000'li yılların başında, orman kesimleri ve diğer mevsimlik işlerden dolayı zayıflayarak sona ermiştir. Yakın zamanda açılan mermer ocaklarına bağlı olarak bölgede bi kalkınma gözlenmektedir. Bunun yanı sıra köyün gençleri diğer illere göç ederek geçimlerini sağlamaktadırlar.Bu koşullara bağlı olarak da mevsimlik işçi olarak çalışmaları zayıflamıştır. Köy merkezinde ana okulu ve ilköğretim okulu bulunmaktadır.Okulun 2010 yılı itibarı ile 214 öğrencisi bulunmaktadır.Okul taşıma merkezi olduğundan çevre köylerden 4,5,6,7 ve 8. sınıftaki öğrenciler taşıma yoluyla okulumuza taşınmaktadır. Okulumuz normal eğitim yapmaktadır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Yolları soğuk asfalt ile yapılmış olup, ulaşımın git ide daha kolaylaştığı bir köy haline gelmiştir. Adıyaman ve Malatya illeri arasındaki kestirme yol bu bölgeden geçmektedir. Elektrik altyapısı iyileştirilmiş, su alt yapısı ise 2006-2007 yıllarında tamamlanmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]