Tekpınar, Adıyaman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tekpınar
Ülke Türkiye Türkiye
İl Adıyaman
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 464
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0416
Posta kodu 02000
Resmî site
[1]

Tekpınar, Adıyaman ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.Köyün halk arasında adı Kıllıkraştır.Kıllıkraş ismini köyde türbesi bulunan bir evliyadan alir ayrica Kıllıkraş siyahbörklü demektir gerçek isminin Seyyid İsmail olduğu rivayetler arasindadir.Türbe bu yıllarda köy halkı tarafından tekrar restore edilmektedir.Köy halkı Balyan Aşireti mensubu olup Ağuiçen/Ağuçan ocağının talipleridir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Adıyaman'ın merkezine 8 km uzaklıktadır.Ova köyü olup geniş araziye sahiptir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 464
1997 449

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Hayvancılık konusunda genellikle büyük baş hayvan yetiştirilir. Tarım konusunda ise son on yıllık sürede temel geçim kaynağı olan tütünün kotaya girmesiyle başka tarım çeşidine geçişe neden olmuştur.Hemen hemen bölgenin kışlık soğanı bu çevrede yetiştirilir. Akdeniz yöresine has olan,çoğunlukla sonbaharda ve baharda marul üretimi de artmıştır.Marul kendi bölgesinde tüketilmekle beraber Doğu Anadolu'ya; soğan ise Marmara'ya ihraç amaçlı da Karadeniz Bölgesi'ne gönderilir.Son beş yıllık süreyle beraber üzüm üretimine başlanılmış oldu.Çünkü, 25 yıl önce de burada bağcılık vardı.Tütün ile birlikte hepsi sökülmüştü. Köyde izmir tütünüde yetiştirilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Cemevi ibadethanesi vardir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]