Kuşakkaya, Adıyaman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kuşakkaya
Adıyaman'ın Türkiye'deki konumu
Kuşakkaya'nın Adıyaman'da bulunduğu yer
Kuşakkaya
Kuşakkaya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Adıyaman
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2016)
 • Toplam 411
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0416
İl plaka kodu 02
Posta kodu 02000

Kuşakkaya, Adıyaman ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Köyün nüfusu 2016 yılı TÜİK adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sonuçlarına göre 411 kişiden oluşmaktadır[1].

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Adıyaman'ın merkezine 12.5 km uzaklıktadır.Yerel adıyla (Kürtçe) Şexler olarak da bilinir. Ulaşım sorunu bulunmamaktadır. Köyün kuzey ve batısı dağ olmasına rahmen köy düz bir alan üzerine inşa edilmiştir. Köyün doğusu ve güneyi adıyaman ovasına açılmaktadır. Bu açıdan köy, ova köyleri arasında yer alır. Daha önceden köy halkı 1 km daha kuzeyde bulunan köyde yaşamaktaydı.D eprem sonrası güneye inip yeni bir köy kurmuşlardır. Köy halkı hala artık birkaç harebenin dışında bir şey kalmayan yukarı köye gider ve orada piknik tarzı etkinlikler düzenlerler.

Köyün Kuruluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kuruluşu hakkında farklı rivayetler vardır.Eski Şexler'in 18.YY'nın sonlarında kurulduğu rivayet edilir. Üç erkek kardeş ve birde kız kardeşleriyle birlikte iki üç evin bulunduğu dağa çıkarlar. Akan suyun kenarında atıyla birlikte bir adam görürler ve kız kardeşlerini o adamın yanına gönderirler. Sonra da sanki kız kardeşlerini o adamla basmış gibi yaparlar ve yarın hesap kesmeye geleceklerini söylerler. Ertesi gün geldiklerinde evler boşalmıştır ve ortalıkta kimse yoktur.Yerleşke terkedilmiştir. Bu üç kardeş buraya yerleşirler.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri ([1],[2])
2016 411
2015 423
2007 458
2000 667
1997 685

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün internet altyapısı vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "Adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sonuçları, TÜİK". TÜİK. 25 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mayıs 2017. 
  2. ^ "Yerelnet köy sayfası - 2007 yılı öncesi nüfus bilgileri bu sayfadan alınmıştır". Yerelnet. Erişim tarihi: 11 Mayıs 2017. )