Doyran, Adıyaman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Doyran
Ülke Türkiye Türkiye
İl Adıyaman
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 980
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0416
Posta kodu 02000

Doyran, Adıyaman ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek ve görenekleri; Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa ve Malatya illeriyle benzerlik göstermesine rağmen ufak da olsa bazı konularda ayrılık gösterebilmektedir.

Yemekleri, çevre illerle oldukça benzerlik gösterir. Yemekleri, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin mutfağının birçok yemeklerini içerir. Örneğin çiğ köfte, mercimekli köfte, yoğurt çorbası, bulgur ve pirinç pilavı tavuklu ya da kırmızı etli, kurutulmuş sebze yemekleri (patlıcan yemeği, semizotu cacığı, bamya ve yeşil fasulye yemeği, biber ve salatalık dolması vs.) lahmacun, kaburga doldurma, mercimek çorbası, yeşil ve kuru fasulye, lahana dolması, yuvalama, patlıcan veya patates musakka, tatlı su balığı yemekleri, bilumum kebap çeşitleri ve daha listeyi uzatabileceğimiz zengin bir mutfağı vardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Adıyaman'ın merkezine bağlı olup Şanlıurfa yolunun 17. km'sindedir. Ayrıca kuzeyinde Çamgazi Baraj Gölü ve güneydoğusunda Atatürk Barajı sularıyla çevrilidir. köyde var diyebileceğimiz tek ağaçlık alan, köye 100 metre yakınındaki küçük dere yatağıdır. dere yatağının çevresindeki küçük çaplı bazı tarlalarda özellikle sebzecilik yapılır. Çamgazi baraj suyunun gelmesiyle erik, nar, kayısı, elma vb. meyve üretimi de yapılmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi karasal Akdeniz iklimi etkisinde olup yıllık yağış miktarı 500–800 mm arasındadır. Kışları serin ve yağışlı, yazları ise sıcak ve kuraktır. Ama son yıllarda GAP projesi kapsamındaki barajların etkisiyle özellikle yaz aylarındaki nem miktarında belirgin artış gözlenmektedir. Bu durum özellikle il dışından gelen insanlar tarafından dile getirilmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy tahmini olarak 150 haneden oluşmaktadır fakat son yıllarda geçim sıkıntısındaki artış nedeniyle şehre göç meydana gelmektedir.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 980
2000 ?
1997 ?

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım'a dayalıdır. Hayvancılık ise neredeyse tamamen unutulmuştur. Bunun yanında son yıllarda sulamaya destek olarak kurulan Çamgazi Barajı özellikle köyün tarım alanındaki üretimini canlandırmıştır.fakat bu canlanmayla beraber ekonomik olarak anlamlı bir düzelme sağlanamamıştır .daha çok pamuk başta olmak üzere buğday, arpa, mercimek, nohut vb. ürünler yetiştirilmektedir. Ayrıca son dönemlerde bağcılık(üzüm)da gelişmekte olan bir uğraş alanı olmaktadır. Bunların dışında köyde özellikle bayanların çalıştığı halı kursu mevcuttur bu da ailelere çok küçük de olsa bir katkı sağlamaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu,içme suyu şebekesi, kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfaltolup ana yola 1.3 km uzaklıkta bulunmaktadır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]