Güzelyurt, Adıyaman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Güzelyurt
Ülke Türkiye Türkiye
İl Adıyaman
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Rakım 590 m (1.930 ft)
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 417
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0416
Posta kodu 02000

Güzelyurt, Adıyaman ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Eski adı Karahöyük'tür. Adıyaman'ın bir başka köyü olan Karahöyük, Adıyaman ile aynı adından dolayı köyün ileri gelenleri bu Köye Güzelyurt adına vermişlerdir. Halk Arasında Köyün Türkçe Olan Adından Dolayı Qerûge Tırka denilmektedir. Köy halkı köken olarak iki kısımdır bir kısmı eskiden beri orada olan ailelerdir bir kısmı da Adıyaman'ın dağ köylerinden olan Kayatepe, Adıyaman (Rezip) köyündendir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Adıyaman'ın merkezine 11 km uzaklıktadır. Bağpınar beldesi yolu üzerindedir. Kuzeyinde:Adıyaman ve Hasankendi Köyü , Güneyinde: Hacıhalil Köyü ve Bardakçı , Doğusunda : Büyükkavaklı Köyü , Batısında : Paşamezrası Köyü yer alır. Gırık(Tepe), Yasûg(Yassıhöyük) ve Kîlîsîg(Dilek) bağlı mezraalardır

Atatürk Barajının 3 km Kuzeyindedir. Rakım : 590 Metredir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Rakım olarak Adıyaman'dan düşük olmasına rağmen merkeze göre sıcaklık daha düşük olmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 406
2007 417
2000 509
1997 495

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Başta tütün buğday ve arpa ekilmektedir. Son yıllarda en büyük payı sarma tütün üretimi aldı.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]