Tahtakale

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tahtakale
Rüstem Paşa Camii
Fatih
Fatih
ÜlkeTürkiye Türkiye
BölgeMarmara
İlİstanbul
İlçeFatih
Nüfus
 (2014 [1])
 • Toplam20
 • Yoğunlukoto/km²
Zaman dilimiUTC+03.00 (UDAS)
Posta kodu
34116
Alan kodu212
Plaka kodu34

Tahtakale; Eminönü'nde, Mısır Çarşısı'nın güneybatısında, Mercan'la Rüstem Paşa Camii ve Hasırcılar Caddesi arasında kalan mahalle. Tahtakale bir liman içi semt ve önemli ticaret iskelelerinin hemen arkasında uzanan bir bölge olarak Bizans ve Osmanlı dönemleri boyunca ve günümüzde bir ticaret ve iş bölgesi olma özelliğini sürdürmüştür.

Ayrıca Osmanlı devletine ait kale dışı yerleşmeler vardır bu ise "Tahte'l kal'a" dır (Kale altı). Bu yerleşmeler ilk yerleşmelerdir.

Günümüzde Tahtakale son derece hareketli bir ticaret hayatına tanık olmaktadır. İstanbul'un en eski sokak dokusunun iyi korunduğu az sayıdaki semtinden biri[kaynak belirtilmeli] olarak çoğu yokuş ve dar sokaklarında girift bir araç ve insan trafiği görülür. 1980 öncesinde gayriresmî döviz işlemleriyle de ünlü olan semt, Tahtakale Borsası teriminin doğmasına neden olmuş, ancak 1980'lerin ortasından itibaren döviz işlemleri üzerindeki yasağın kalkmasıyla bu özelliğini kaybetmiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Semtin adının ne zaman ve neden Tahtakale olduğu kesinlik kazanmamıştır. İlk akla gelen burada tahta bir kale olabileceği ise de, Taht-el Kala'nın (kale altı) bozulmuş şekli olduğu akla daha yakındır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]