Sarayburnu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 41°′N, 28°′E

Sarayburnu
—  Semt  —
Sarayburnu'nun Marmara Denizi ile birleştiği noktadaki surlar ve Topkapı Sarayı
Sarayburnu'nun Marmara Denizi ile birleştiği noktadaki surlar ve Topkapı Sarayı
Fatih
Fatih
Koordinatlar: 41°K 28°D / 41°N 28°E / 41; 28
Ülke Türkiye Türkiye
Bölge Marmara
İl İstanbul
İlçe Fatih
Yönetim
 - Muhtar
Zaman dilimi DAZD (+2)
Posta kodu
Alan kodu (+90) 212
Plaka kodu 34
Sarayburnu, Haliç girişi ve İstanbul Boğazı'nın 1880-1893 yılları arasında bugünkü Beyoğlu ilçesine ait bir bölgeden görünümü. Arka planda Üsküdar ve Kadıköy görülmektedir.

Sarayburnu, İstanbul'un kuzeybatı köşesinde, Haliç yalısını Marmara Denizi kıyısından ayıran burun.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bizans devrinde buraya "Aziz Demetrios" burnu denirdi; batıdaki Sirkeci kesimi bugünkünden farklı olarak bir koy görünüşünde olduğu için Sarayburnu daha belirli bir çıkıntı meydana getirirdi. Haliç'i boylayan surlar burada Marmara Denizi kıyısındaki surlarla birleşirdi. 1871'de demiryolu yapılırken yıkılan surların kalan parçaları bugün Sarayburnu güneyinde başlar. Sirkeci koyu sonradan dolmuştur.

Sarayburnu ve Gülhane Parkı, Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı sınırları içerisindedir. Sarayburnu enderun avlusu ile birleşmektedir. Gülhane Parkı ise, Topkapı Sarayı Hasbahçe olarak geçmektedir. Cumhuriyet döneminde Hasbahçe Topkapı Sarayından ayrılarak Gülhane Parkı olarak düzenlenmiştir. Parkın bitimindeki alan ise Enderundan ayrılarak Sarayburnu Çay Bahçesi olarak düzenlenmiştir.

Bugün[değiştir | kaynağı değiştir]

Marmara Denizi sahil yolu ve demiryolu, Sarayburnu gerisinden geçer. İstanbul'un en güzel görünüşlerinden birini kapsayan Sarayburnu'nda Cumhuriyet devrinin ilk yıllarında dikilmiş bir Atatürk heykeli vardır ve daha geride Gülhane Parkı ile Topkapı Sarayı yer alır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]