Şehremini, Fatih

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şehremini
Çapa Tıp Fakültesi
Fatih
Fatih
Ülke Türkiye Türkiye
Bölge Marmara
İl İstanbul
İlçe Fatih
Nüfus
 (2014)
 • Toplam 22,117 [1]
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAS)
Posta kodu
34104
Alan kodu 212
Plaka kodu 34

Şehremini , Topkapı'dan Suriçi'ne eski İstanbul'a girdikten sonra Millet Caddesi boyunca Fındıkzade'ye kadar inen, sağdan Başvekil Caddesinden Kocamustafapaşa'ya çıkan, soldan Çapa Tıp Fakültesi'nden Vatan Caddesine uzanan semt. İstanbul surları boyunca Şehremini'ye Topkapı, Mevlanakapı, Silivrikapı'dan girilir.

Semtte iki büyük hastane vardır: Çapa Tıp Fakültesi ve Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi. Şehremini'de birçok cami bulunur. Bir Mimar Sinan'ın eseri olan Has Odabaşı Camii, Odabaşı'nda, Gazi Ahmet Paşa Camii kaleiçindedir, eski Topkapı'dan girişten sonra soldadır. Mevlanakapısından çıkınca hemen karşıda Merkezefendi Camii görülür. Diğer belli başlı camiler: Çivizade, Örümceksiz, İskenderağa, Caferağa, İbrahim Çavuş, Melek Hatun.

Çapa hastanesinden Topkapı'ya doğru giderken sağda karakol, karşısında İETT garajı vardır. Semtin anacaddesi karakolun karşısındadır. Semt anacaddesinde bir büyük park, bir çocuk parkı bulunur. Fındıkzade'ye inerken solda Çapa Fen Lisesi ve karşısında Şehremini Anadolu Lisesi bulunmaktadır.