OrderAhead

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

OrderAhead, milyonlarca kullanıcının binlerce yerel restorandan teslim almak için yemek sipariş etmesini sağlayan bir mobil sipariş ve ödeme şirketiydi.[1]

OrderAhead, 2016'nın sonlarında Square Inc. tarafından satın alındı.[2]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

OrderAhead, Y Combinator'u tamamladıktan sonra 2012 yılında Jeffrey Byun[3] ve Henry Lee[4] tarafından kuruldu. Kurucular OrderAhead'i başlattı, böylece müşteriler sipariş vermek için beklemek, ödeme yapmak için beklemek veya yiyeceklerini hazırlamak için beklemek zorunda kalmadan teslim almak için yiyecek sipariş edebildi.

OrderAhead Palo Alto, Kaliforniya'da başladı, ancak 2012 yazında bir çekirdek tur gerçekleştirdikten sonra Körfez Bölgesi'ne doğru genişledi.[5] OrderAhead, bir yıl sonra 2013'te Seri A fonunu yükselttikten sonra ulusal olarak San Francisco, Los Angeles, Houston, Denver, Chicago ve New York City gibi metropol bölgelerine genişledi.

OrderAhead'in vizyonu, dünyanın alışveriş yapma şeklini yeniden keşfetmekti.[6]

Mekanik[değiştir | kaynağı değiştir]

OrderAhead'in hem iOS hem de Android uygulaması mevcuttu.

OrderAhead'i kullanmak için kullanıcılar kredi kartlarını uygulamaya bağlamaları, istedikleri restoranı/ürünleri seçmeleri ve siparişlerini vermeleri gerekiyordu. Kullanıcılara daha sonra siparişlerinin ne zaman teslim alınmaya hazır olacağına dair gerçek zamanlı bir tahmin veriliyordu.

OrderAhead tüm kullanıcılar için ücretsizdi.

Finansman[değiştir | kaynağı değiştir]

OrderAhead, Marc Benioff (Salesforce CEO'su), Eric Schmidt (Google Başkanı), Jerry Yang (Yahoo!), Adam D'Angelo (Facebook'un ilk CTO'su), Geoff Ralston (Y Combinator Başkanı), August Capital, Matrix Partners, Menlo Ventures, SV Angel, CrunchFund, Initialized Capital ve Y Combinator'ın finansmanıyla 10.5 milyon $ elde etti.[7][8]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]