OpenRest

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
OpenRest
Tip Alt şirket
Endüstri Çevrimiçi yemek siparişi
Kurucu Danny Leshem
Yoav Amit
Genel merkezi Delaware, ABD
Website openrest.com

OpenRest, restoran sahiplerine restoranda markalı çevrimiçi yemek siparişi olanağı sağlayan internet siteleri, mobil web siteleri ve yerel mobil uygulamalar sağlayan bir yazılım şirketidir. Temmuz 2014 itibarıyla toplamda 1.000'den fazla restoran, dünya çapında OpenRest ile çevrimiçi sipariş sistemlerini güçlendirmektedir. 2010 yılında kurulan OpenRest'in merkezi ABD'nin Delaware eyaletindedir ve İsrail'in Tel Aviv kentinde de araştırma ve geliştirme ofisleri bulunmaktadır.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

OpenRest, 2010 yılında Danny Leshem ve Yoav Amit tarafından kuruldu.[1] Şirket, akıllı telefon pazarı patlama yaşarken 2011 yılında mobil gelişime önemli bir geçiş yapmadan önce ilk olarak Web uygulamalarına odaklandı.

2013 yılına kadar 300 restoran, OpenRest destekli sipariş uygulamalarını App Store'da başlattı.[1]

Ar-Ge ofisi İsrail'in Tel Aviv kentinde bulunuyordu. Haziran 2013'te OpenRest ve RestCloud, restoranlar için bulut tabanlı POS mesajlaşma çözümünün entegrasyonuna yönelik bir işbirliğine gittiklerini duyurdu.[2]

2013'ün sonlarında OpenRest, tüm müşterilerine bitcoin ödeme olanağı sağlayan ilk restoran çevrimiçi sipariş sistemi olmak için Bits of Gold ile ortaklık kurdu.[3][4]

Haziran 2014'te OpenRest Fransızca dilinde de piyasaya sürüldü.[5]

Temmuz 2014'te OpenRest, bitcoin ödeme teklifini genişletmek için BitPay ile entegre oldu.

OpenRest, Ekim 2014'te Wix.com tarafından 12 milyon dolara satın alındı.[1]

Çözümler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Restoran çözümü: OpenRest, bir internet sitesi, bir mobil web sitesi, yerel mobil uygulamalar ve Facebook sipariş widget'larını içeren, restoranlar için duvardan duvara bir çevrimiçi sipariş, web ve mobil uygulama çözümü sunar.
  • Portal çözümü: OpenRest, pazara lider bir (web sitesi ve mobil uygulama içeren) portal çözümü sağlamak için yerel pazar sahipleriyle ortak oldu. OpenRest Portal Çözümü, tüketicilerin çeşitli arama kriterlerine göre bir restoranı veya bir grup restoranı aramasına ve seçilen restoranlara teslimat veya paket siparişi vermesine olanak tanır.

OpenRest'in mobil çözümleri Appcelerator Titanium’un üzerine yazılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "Wix.com Acquires OpenRest to Bring Online & Mobile Ordering to Restaurants Worldwide" (İngilizce). Cnbc.com. 29 Ekim 2014. 
  2. ^ "OpenRest integrates with RestCloud's restaurant-specific messaging terminal" (İngilizce). Qsrweb.com. 19 Haziran 2013. 
  3. ^ "Buy and Sell Bitcoins in Israel" (İngilizce). Bits of Gold. 31 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2017. 
  4. ^ "חשיפת פעילי קהילת ביטקוין ישראל" (Yahudice). Telecom News. 7 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2017. 
  5. ^ "Les infos à ne pas rater: OpenRest en français, My Little Paris va ouvrir sa marketplace" (Fransızca). Frenchweb.fr. 6 Haziran 2014.