Bookatable

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bookatable
Tip Alt şirket
Endüstri Çevrimiçi restoran rezervasyonu
Kuruluş 2006 (15 yıl önce) (2006)
Genel merkezi ,
Hizmet verilen alan(lar)
Kilit kişiler Michel Cassius (CEO)
Sahibi TheFork
Çalışan sayısı 160+
Website bookatable.co.uk

2006 yılında kurulan Bookatable, merkezi Londra, Birleşik Krallık'ta bulunan bir çevrimiçi restoran rezervasyon hizmetidir.

Bookatable, 12 ülkede 13.000 restoran için gerçek zamanlı rezervasyon hizmetleri sağlar. Müşteriler, Bookatable'ın tüketiciye yönelik web siteleri üzerinden de rezervasyon yapabilirler.

Ocak 2016'da Michelin, Avrupa'daki çevrimiçi restoran rezervasyon pazarındaki gelişimini hızlandırmak amacıyla Bookatable'ı satın aldığını duyurdu.[1] Aralık 2019'da ise, iki şirket arasındaki stratejik ortaklığın bir parçası olarak şirketi TripAdvisor'a sattı.[2]

Hizmetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Restoranlar için[değiştir | kaynağı değiştir]

Restoranlar, masa rezervasyonlarını kendi web sitelerinden elektronik olarak almak için Bookatable'ın rezervasyon takvimi teknolojisini kullanır. Bookatable ayrıca restoran pazarlaması, veritabanı yönetimi ve teknik destek de sağlar.[3]

Bookatable'ın rezervasyon teknolojisini kullanan restoranlar arasında The Ritz, PizzaExpress, TGI Friday's, Hakkasan, Prezzo, Nobu, OXO Tower ve Beefeater Grill de bulunmaktadır.[4]

Müşteriler için[değiştir | kaynağı değiştir]

Kullanıcılar, Bookatable'ın tüketiciye yönelik web siteleri aracılığıyla gerçek zamanlı rezervasyon yapabilirler.

Bookatable'ın Android ve iOS uygulamalarını kullanarak, müşteriler restoran dizinini görüntüleyebilir ve doğrudan uygulama üzerinden rezervasyon yapabilir.

Alımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İsveç merkezli bir rezervasyon hizmeti olan 2Book'u, 2014 yılında satın aldı.[5]

Finansman[değiştir | kaynağı değiştir]

Mayıs 2012 itibarıyla Bookatable, Balderton Capital, Wellington Partners ve Ekstranda dahil olmak üzere yatırımcılardan 62 milyon dolar topladı.[6]

Ortaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bookatable, Michelin, Tripadvisor, Relais & Chateaux, Zomato, Eniro, Time Out, tastecard ve Square Meal için bir restoran rezervasyon motoru sağlar.

Pazarlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bookatable, Avrupa ve Amerika'da 12 ülkede faaliyet göstermektedir.[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Michelin - With the acquisition of BookaTable, Michelin becomes the European online restaurant reservation leader". Michelin. 13 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Michelin sells Bookatable in TripAdvisor partnership deal". bighospitality.co.uk. 3 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "Bookatable". bookatable.co.uk. 17 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2015. 
  4. ^ "Restaurants in UK - Book UK Restaurants - Bookatable". bookatable.co.uk. 3 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2015. 
  5. ^ "Restaurant reservation platform Bookatable acquires 2Book to gobble up Scandinavian market share". Growth Business UK. 18 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2015. 
  6. ^ "Europe's 'OpenTable', Livebookings Eats Up Another $24M From Balderton, Wellington, Ekstranda". TechCrunch. AOL. 17 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2015. 
  7. ^ "Restaurants in UK - Book UK Restaurants - Bookatable". bookatable.co.uk. 3 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]