Nika Ayaklanması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Nika Ayaklanması
Villa Del Casale Char.jpg
Tarih 532
Yer Konstantinopolis
Sebep At arabası yarışı sırasında çatışma
Yöntem Yaygın isyan, yağma, cinayet
Konstantinopolis haritasında Büyük Saray, Ayasofya, Hipodrom ve Sultanahmet Meydanı.

Nika Ayaklanması (Yunanca: Στάση του Νίκα) 532 yılında Konstantinopolis'te (günümüzde İstanbul) meydana gelen şehrin gördüğü en şiddetli ayaklanmadır. Şehrin yarısı yanmış veya zarar görmüştür. On binlerce insan hayatını kaybetmiştir.

13 Ocak günü kalabalık ve öfkeli gruplar Hipodrom Meydanı'na (günümüzde Sultanahmet Meydanı)'na geldiler. Hipodrom sarayın yanındaydı ve Justinian kalabalığı güvenli bir biçimde izleyebiliyordu. Başlangıçtan itibaren kalabalık İmparator I. Justinianos'a hakaretler etmeye başladı. Günün sonunda, 22. yarışta kalabalık dini şarkılar söyleyerek saraya saldırmaya başladı. 'Nika' kelimesi "kazan", "kazanan sen ol" anlamına gelmektedir. Daha sonraki beş gün içerisinde sarayda fiili bir kuşatma yaşandı. Kargaşadan dolayı çıkan yangınlar kente büyük zarar verdi. Özellikle şehrin önde gelen kilisesi Ayasofya zarar gördü.

Kargaşanın sonunda imparator I. Justinianos, ayaklanan 30 binden fazla kişiyi hipodromda toplayıp katlettirmiştir. Hypatius ve Pompeius da askerler tarafından öldürülüp denize atılmışlar ve ayaklanma sona ermiştir. Daha sonra Justinianos, başta Ayasofya olmak üzere yeniden inşa çalışmalarını başlatmıştır.[1][2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ History of the Wars (Internet Medieval Sourcebook). 1. Fordham University. Nisan 1996. http://sourcebooks.fordham.edu/halsall/source/procop-wars1.asp. "Prokopius: "There perished among the populace on that day more than thirty thousand. . . . The soldiers killed both [Hypatius and Pompeius] on the following day and threw bodies into the sea. . . . This was the end of the insurrection in Byzantium."" (İngilizce)
  2. ^ Sultanahmet Meydanı'nda Binlerce İnsanın Çığlık Sesleri.