Belisarius

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Belisarius
Meister von San Vitale in Ravenna 013.jpg
Doğum 505
Ölüm Mart 565
Bağlılığı Doğu Roma İmparatorluğu
Rütbesi Bizans General
Savaşları/Çatışmaları Nika Ayaklanmasi
, Iberik Savaşı
, Vandallar Savaşı
, Gotlar Savaşı
, Lazik Savaşı
Belisarius by Francois-Andre Vincent.jpg

Flavius Belisarius, ( 505 İllirya - Mart 565, Konstatntinopolis (modern Istanbul ) İmparator I. Justinianos döneminde Doğu Roma İmparatorluğu başkomutanı (Magister Militum). Döneminin en büyük komutanı olarak kabul edilir. Dönemin önemli askeri seferlerinde ordulara komuta etmiştir. Konstantinopolis'e yönelen Barbar akınları'nda, Sasani İmparatorluğu, Kuzey Afrika'daki Vandallar Krallığı'na ve İtalya'daki Ostrogotlar Krallığı'lara karşı yürütülen çatışmalara katılmıştır.

Askeri kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilinen ilk komutanlık başarısı M.S. 530 yılında Sasani ordusuna karşı Dara'da (modern Nusaybin yakınları) Dara Muharebesi'nde kazandığı zaferdir. Ertesi yıl yenilgiye uğramasına karşın parlak bir askeri kariyer elde etmişti.

İmparatoriçe Theodora'nın çocukluk arkadaşı olan "Antonia" ile yaptığı evlilik, Doğu Roma İmparatorluk sarayında etkin olmasını sağlamıştır.

M.S. 532'de ortaya cikan Nika ayaklanmasi'nin en son olarak bastirilmasi için Hipadrom'un iki kapisindan birisini tutan birligin komutani olmustur. Hipadromun iki kapisindan cikip olay yerinden ayrilmak için harekerte gecen halka kapiyi tutan ordu birlikler saldirip sonunda Hipadrom'da yaklasik 30.000 kisinin olumune neden olmuslardir.

M.S. 533 yılında küçük bir birliğin komutanı olarak Kuzey Afrika'da düzenlediği saldırılarla Vandal Krallığı'na ağır bir darbe indirmeyi başarmıştır.

M.S. 535 yılında İtalya'da hukum suren Ostrogotlar Kralligi'ni elemine ederek Italya'yi yeniden Dogu Roma Imparatorluguna baglama hedefiyle Gotlar Savasi'nin baslatmak uzere Imparator I. Justininos tarafindan Italya Seferi icin komutan tayin edilmistir. Belisarius, Sicilya'yı ele geçirdikten sonra İtalya topraklarında ilerleyerek Roma'yı ele geçirdr. 537-538 yıllarında kenti kuşatan Ostrogotlar karşısında kenti başarıyla savunmuştur. İtalya'daki durumları iyiden iyiye zora giren Ostrogotlar, imparatorları olması koşuluyla silah bırakmayı kabul etmişlerdir. Belisarius, teslimi kabul etmekle birlikte Ostrogotlar'ın imparatoru olmayı reddetmiştir. Ancak bu tavrı, hem Ostrogotlar'ın husumetine yol açmış hem de imparator I. Justinianos'un, ileride tahtına göz dikeceği endişesiyle ona karşı cephe almasına neden olmuştur.

Ostrogotlar Kralligi krali olan Totila'nin tekrar Ostrogotlari canlandirp Italya'yi geri almya baslamasi uzerine İtalya'dan geri çağrılan Belisarius, 549 yılında yine İtalya'da görevlendirildi. İmparator I. Justiniaus, yeterli malzeme ve desteği sağlamadığından belirgin bir başarı göstermememiştir. Geri çağırılan Belisarius'un askeri kariyeri bu dönemde kesintiye uğramıştır.

Ancak 559 yılında Hun akınları dolayısıyla yeniden göreve getirilmiştir. Küçük birlikleriyle ustaca manevralar ve savaş hileleriyle Hun akınlarını püskürtmüş, bu tehdit geçtikten sonra yeniden ordudan ayrılmıştır.

Belisarius'un katibi Procopius'un Gizli Tarih kitabında anlatılana göre İmparatoriçe Theodora, generalin mallarına el koymuştur ve son yıllarını yoksul bir şekilde geçirmiştir.

Belisarius'un savaşlardaki belirli bir özelliği, düşmanına göre daha küçük bir kuvvetle bu savaşlara katılmış olmasıdır. Belisarius'un komutanlık tarzında en belirgin özellik ise, çoğunlukla taktik savunmayı seçmesidir.

Ayrica bakiniz[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Prokopius (Çev.: Orhan Duru) (2009, yeni baskı 2011), Bizans'ın Gizli Tarihi, İstanbul: Türkiye İş Bankası Yayınları. ISBN:9944884549
  • Bury, J. B. (1923) ''History of the Later Roman Empire [1], (İngilizce)
  • Boss, R. Chapman, P. Garriock, (1993) Justinian's War: Belisarius, Narses and the Reconquest of the West, Montvert Publications, ISBN 1-874101-01-9.
  • Teddy Brunius, )(1971), The letter of Belisarius, Ekdosis Ellēnikēs Etaireias Aisthētikēs,
  • Glanville Downey, (1960) Belisarius: Young general of Byzantium, Dutton,
  • Percy Stickney Grant, (1907) The search of Belisarius;: A Byzantine legend, Brentano's,
  • Edward Gibbon , Chapter 41 online.
  • Lord Mahon (Philip Henry Stanhope, 5th Earl Stanhope),(1848 Yeni ed. 2006)) The Life of Belisarius, Edición de 2006 Evolution Publishing, ISBN 1-889758-67-1. [2]