Theodora (I. Justinianus'un eşi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Theodora
DoğumTheodora
~500
Kıbrıs
Ölüm28 Haziran 548
Konstantinopolis (bugünkü İstanbul)
Ölüm sebebiKanser
Bedeninin bulunuşuLahdinin yeri bilinmiyor.
Defin yeriHavariyyun Kilisesi (bugünkü Fatih Camii)
AnıtlarSan Vitale Bazilikası, Ravenna-İtalya
Museum of Ancient Art, Milano-İtalya
Etnik kökenJüstinyen Hanedanı
Etkin yıllar1 Ağustos 527 - ölümü (28 Haziran 548)
DönemJustinian Dönemi, 6.yy
Yerine geldiğiEuphemia
Yerine gelenAelia Sophia
EvlilikI. Justinianus
Ebeveyn(ler)Akasios(babası)
AileKız kardeşleri: Komito
Anastasia
EtkilendikleriPaganizm, Monofizit

Theodora, (Yunanca: Θεοδώρα, d. ~500 - ö. 28 Haziran 548), İmparator I. Justinianus'un eşidir. Soylu olmadığı hâlde imparatoriçe olan, aşk ve cinselliğin sembolü olmuş birisidir.

Theodora'nın annesi pagan rahibesi, babasıysa donanmada subaydır. Theodora 13 yaşında babasını kaybetmiştir. Babasını kaybettikten sonra annesi hipodromda çalışan birisiyle zorunlu olarak evlenmiştir.

Theodora(ortada)

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

İmparatoriçe Theodora, M.S. 28 Haziran 548 tarihinde, yaygın kabule göre, kanserden ölmüştür. Naaşı İstanbul'daki Havariyyun Kilisesi'ne gömülüdür. İstanbul'un Fethi'nden sonra kilise yıkılarak yerine Fatih Camii yapılmıştır. Havariyyun Kilisesi'ndeki lahitler bugün İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmekteyse de Theodora'nın lahti kayıptır.

Dini yönü[değiştir | kaynağı değiştir]

Theodora monofizitleri koruyucu yasalar çıkartmış, onlara ait kiliseler oluşturmuş ve monofizit inanca sahip bir rahibi patrik olarak atanması için İmparator Justinianus'a baskı yapmış ve başarmıştır. Ancak Papa'nın enterdi tehditleri üzerine patrik görevinden alınmıştır.

Yönetimdeki rolü[değiştir | kaynağı değiştir]

Theodora, eşi ve Bizans İmparatorluğu'nun imparatoru olan Justinianus'a devlet işlerinde destek çıkmış, bazen de onu kendi yönüne çekerek etkilemeyi başarmıştır. Theodora'nın bu özelliğine en iyi örnek Nika Ayaklanması'dır. Bu ayaklanma sonucunda Justinianus sarayının arkasından kaçmaya çalışırken Theodora onu durdurmuş kendilerine yakışan en güzel kefenin mor renkte olduğunu yani imparatorluğun renginde olduğunu söyleyerek Justinianus'u yaptığı hatadan geri döndürmüştür. Daha sonra Justinianus asileri Hipodrom'a kapatıp katlettirmiştir.

Dönemin yazarları Theodora'nın yönetimdeki etkisini olumsuz yönde açıklamıştır. Prokopius Theodora'nın onun huzuruna çıkacakları saatlerce beklettiğini ve zindanları kendisine muhalif insanlarla doldurduğunu belirtir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Theodora (I. Justinianus'un eşi)
Doğumu: 500 Ölümü: 548
Kraliyet Unvanları
Önce gelen
Euphemia
Bizans İmparatoriçe eşi
527–548
Sonra gelen
Sophia