Flavius Hipatius

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Flavius Hypatius (YunancaGrekçeὙπάτιος; ö.532), I. Justinus'un hükümdarlığı sırasında Doğu'da komutanlık görevini yürüten ve I. Justinianus'a karşı Konstantinopolis'teki Nika Ayaklanması sırasında isyancılar tarafından imparator olarak seçilen ve kısa bir süre sonra idam edilen, imparatorluk soyundan gelen Bizanslı soyludur.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hipatius, Justinus'dan önce hüküm süren İmparator I. Anastasius'un yeğeniydi ve aynı zamanda, kendisine imparatorluk diademinde ciddi bir hak iddia eden soylu Anicii klanı ile evlilik yoluyla ilişkiliydi; ancak Hipatius böyle bir hırs göstermedi ve Anastasius'un diğer yeğenleri ile beraber hem Justinus hem de Bizans tahtının halefi I. Justinianus tarafından iyi muamele gördüler.

Nika Ayaklanması'nın zirvesinde Hipatius, kardeşi Pompeius ve Probus (Anastasius'un başka bir yeğeni) ile birlikte imparatorluk tahtının başlıca adayları arasındaydı. Kalabalığın yeni bir imparator istediği anlaşılınca, Probus şehirden kaçtı ve Hipatius ve Pompeius, Justinianus ve Bizans Senatosu'nun geri kalanıyla birlikte İmparatorluk Sarayı'na sığındı. Çok az halk desteğine sahip olacaklarından korktukları için Justinianus'a isyan etmek istemediler.

Yine de, ihanetten korkan Justinianus, Senato'yu Saray'dan kovdu ve böylece iki kardeşi isyancıların kollarına attı. Hipatius, karısının bunu engelleme çabalarına rağmen evinden sürüklenerek uzaklaştırıldı ve Hipodrom'da ayaklanan kalabalık tarafından imparator ilan edildi. Hipatius daha sonra başlangıçtaki isteksizliğinin üstesinden gelmiş ve imparator rolünü oynamaya başlamış gibi görünüyor.

Bununla birlikte, isyanlar İmparatorluk Muhafızları tarafından kısa süre sonra (kanlı bir şekilde) başarıyla bastırıldı ve Hipatius, Justinianus'un adamları tarafından yakalandı. Justinianus'un Hipatius'un hayatını bağışlamak istediği bildirildi, ancak karısı Theodora, cezanın yerine getirildiğini görmek için ona galip geldi ve gönülsüz gaspçı idam edildi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen
Fl. Iohannes Gibbus
Roma İmparatorluğu Konsülü
500
Patricius ile birlikte
Sonra gelen
Fl. Avienus Iunior,
Fl. Pompeius