Nero Claudius Drusus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nero Claudius Drusus büstü, Musée du Cinquantenaire, Brüksel

Nero Claudius Drusus Germanicus (14 Ocak MÖ 38 - MÖ 9), Decimus Claudius Drusus olarak doğan ve Drusus, Drusus I, Drusus Claudius Nero ya da Yaşlı Drusus olarak da bilinen, Augustus'un karısı Livia'nın, ilk kocası Tiberius Claudius Nero'dan olan en küçük oğlu ve ünlü Romalı general.

Doğumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Drusus, annesi Livia'nın Tiberius Claudius Nero'dan boşanarak Augustus'la evlenmesinden kısa bir süre önce doğdu (17 Ocak MÖ 38). Doğumu sonrası ortaya çıkan ve Augustus'un onun asıl babası olduğu yolundaki söylenti modern tarihçiler tarafından doğrulanmamıştır çünkü Augustus onunla, Livia Drusus'a hamile kaldıktan sonra tanışmıştır. Augustus'un Livia ile olan evliliğinden önce, Tiberius Claudius Nero'nun, Drusus'un biyolojik babası olduğu ilan edilmişti. Suetonius'a göre Drusus önce Decimus ön adı ile doğmuştur ancak daha sonra adı Nero olarak değiştirilmiştir. Claudius Nero'nun evinde geleceğin İmparatoru olan kardeşi Tiberius'la birlikte babaları ölene kadar kalmışlardır. Drusus ve Tiberius arasındaki yakın ilişki oldukça ünlüydü ve hayatlarının geri kalanında da devam edecekti. Tiberius en büyük oğluna kardeşinin adını verirken Drusus'da aynı şeyi kardeşi için yapmıştı.

Evliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Drusus, Marcus Antonius ve Augustus'un kız kardeşi Küçük Octavia'nın kızı Küçük Antonia ile evlendi ve ona olan sadakati oldukça ünlü hale geldi. Çocukları, Germanicus, Livilla, İmparator Claudius ve çocuk yaşta ölen diğer (en az) ikisidir. Drusus'un ölümünden sonra en az elli yıl gibi uzun bir süre daha yaşadı.

Augustus, üvey torunlarına birçok unvanlar ihsan etmişti. MÖ 19 yılında Drusus, yasal olarak bu görevleri alabilmesi için daha beş yıl varken bütün resmî görevleri elde edebilme yetkisi elde etti. Tiberius MÖ 16 yılında praetor olarak İtalya'dan ayrıldığında, Drusus onun yerine geçti. Ertesi yıl quaestor unvanı alarak Alp dağları'nda Rhaetia'lı haydutlara karşı savaştı. Drusus onları geri püskürtse de güçlerini tamamen ezmek mümkün olmadı ve bu sebeple Tiberius'tan takviye birlik istedi. İki kardeş birlikte bu Alp yerlilerini kolayca bozguna uğrattılar. MÖ 13 yılında, Drusus daha önceki yöneticinin neden olduğu isyanı bastırmak üzere Galya'ya gönderildi. Oradayken sınırı geçen Germen kabileleri Roma yerleşimlerine saldırdı. Drusus Lejyonlarını seferber ederek Germenleri Ren nehrinin gerisine sürdü. Germen topraklarının derinliklerine girerek Kuzey Denizi'ne kadar ulaştı ve Frizye'lileri yıllık vergiye bağladı. Bir ödül olarak, Drusus MÖ 11 yılı için praetor urbanus yapıldı.

Drusus, bunu unvanı alınca Roma'da kalmadı. Baharda bir kez daha Germen sınırına doğru yola çıktı. Yine bir kez daha kış onu durdurana kadar Germen kabilelerini daha içlere sürdü. Roma'ya dönüş yolunda saldırıya uğradıysa da Germen kuvvetlerini bozguna uğratmayı başardı. Birlikleri tarafından İmparator ilan edildi. MÖ 10 yılında, Chatti kabilesi Sicambri'lerle birlik olarak Drusus'un kampına saldırdı ancak kolayca bozguna uğratıldılar. Drusus daha sonra Augustus ve Tiberius'la buluşmak için Lugdunum'a gitti (Claudius'un da doğduğu yer) ve onlarla birlikte Roma'ya döndü. MÖ 9 yılında kolayca Konsül seçildi ancak bir kez daha görevi üstlenmeden şehirden ayrıldı. Bir kez daha Chatti'leri yendikten sonra bu kez Marcomanni'lere karşı sefere çıktıysa da Ren nehri boylarına geri döndü. Drusus, attan düşme sonucu oluşan komplikasyonlar sonucu kazadan dört ay sonra Tiberius'un ona katıldığı yerde öldü. Suetonius, ölümünden kısa bir süre Roma'ya dönme teklifini reddettiğini aktarır. Drusus'un cesedi şehre geri getirildi ve külleri "Augustus Mozelesi" ne yerleştirildi. Onun adına Moguntiacum da (modern Mainz) bir anıt diktiren lejyonlarıyla çok ünlü oldu.[1] Ailesi kalıtsal ve babadan oğullarına geçen bir onur unvanı olan "Germanicus" unvanıyla ödüllendirildi. Augustus sonraları onun adına bir biyografi yazdıysa da eser günümüze ulaşamamıştır.

Babalık sorunu[değiştir | kaynağı değiştir]

Drusus'un babasının kim olduğu hakkında spekülasyonlar vardır ve bazıları onun Augustus'un öz oğlu olduğunu iddia eder. Ancak bu iddiaya, Augustus'un onun oğlu olduğunu hiç kabul etmemesi hem de hiçbir evlatlık edinme teşebbüsünde bulunmaması nedeniyle modern tarihçiler tarafından geniş ölçüde itibar edilmemiştir. Augustus'un tek öz çocuğu Scribonia'dan olan kızı Yaşlı Julia'dır. Augustus'a hepsini verasetine alacağı beş torun doğurmuştur (3 oğlan, 2 kız). 2 torunun ölmesi ve üçüncüsnün sürgüne gönderilmesinden sonra Augustus asla Drusus'un oğulları Germanicus ve Claudius'u evlatlık edinmek için harekete geçmemiştir.

Başka teoriye göre ise Augustus ve Livia 51 yıl evli kalmışlar ancak evlendikten sonra hiç çocukları olmamıştır. Belki de her ne kadar daha önceki evliliklerini yaptıkları başka insanlardan çocuk yapmak konusunda başarılı olsalar da ikisinin birlikte çocuk yapma konusunda sıkıntıları vardı. Nihayetinde, Augustus Livia'yı Drusus'tan hamile kaldığı dönemde tanımıyordu ve bunun anlamı ondan bir çocuğa babalık yapamazdı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]