İçeriğe atla

Küçük Octavia

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Octavia Thurina Minor (d. MÖ 69 - ö. MÖ 11), Ayrıca Genç Octavia ya da sadece Octavia olarak da bilinir, Roma İmparatoru Augustus'un kız kardeşi, Büyük Octavia'nın üvey kız kardeşi ve Marcus Antonius'un dördüncü karısı olan Roma'lı kadın. Roma tarihinde en dikkat çekici, çağdaşları tarafından sadâkati, asaleti, insanlığı ve geleneksel Romalı kadının erdemlerini devam ettirmesi açısından takdir edilen ve saygı duyulan, kadın figürüdür. Octavia, pek çok insanın ihanet ve entrikalara teslim olduğu bir zamanda yaşamıştır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Çocukluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

Octavia, babası Gaius Octavius'un ikinci evliliğini yaptığı diktatör Julius Caesar’ın yeğeni Atia Balba Caesonia'dan olan tak kızı ve İmparator Augustus'un öz kardeşidir. İtalya'daki Nola şehrinde doğmuştur. Roma valisi ve Senatör olan babası, MÖ 59 yılında doğal nedenlerden dolayı ölmüştür. Annesi daha sonra Konsül Lucius Marcius Philippus'la evlenmiştir. Çocukluğunun büyük kısmını ailesi ile seyahat ederek geçirmiştir.

İlk evliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

MÖ 54 yılında üvey babası tarafından Gaius Claudius Marcellus ile evlendirilmiştir. Marcellus, konsülar sınıftan ona uygun bir eşti ve MÖ 50 yılında Konsül seçilmişti. Marcellus ayrıca etkili Claudian ailesindendi ve İkinci punic savaşı'nın ünlü generali Marcus Claudius Marcellus'un soyundan geliyordu.

MÖ 54 yılında büyük amcası Sezar, kocasından boşanarak karısı Julia'yı yeni kaybetmiş olan Pompey'le evlenmesini istedi. Her halukarda, anlaşılan Pompey bu teklifi reddetmiş ve bu olaydan sonra Octavia'nın kocası MÖ 50 yılındaki konsüllüğü sırasında bile Julius Caesar'a karşı muhalefetini devam ettirmişti.

Cicero'nun arkadaşı olan Marcellus, Julius Caesar İtalya'yı işgal ettiği zaman başlangıçta her ne kadar muhalafet gösterdiyse de daha sonra karısının büyük amcasını Pharsalus savaşı'nında, destekleyerek sonunda özür dileme şansı bulabilmişti. MÖ 47 yılında, Sezar'la sürgünde yaşayan ve aynı zamanda adaşı ve kuzeni olan eski konsül arasında arabuluculuk yapmıştır. Muhtemelen Octavia evlendikleri andan (evlendiklerinde 15 yaşındaydı) kocasının ölümüne kadar olan zamanda kocası ile birlikte yaşamaya devam etmiştir (kocası öldüğünde, o 29 yaşındaydı).

Üç çocukları olmuştur: Büyük Claudia Marcella, Küçük Claudia Marcella ve Marcus Claudius Marcellus. Her üçü de İtalya'da doğmuşlardır ve Marcellus MÖ 40 yılı Mayıs ayında ölmüştür.

İkinci evliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Octavia, MÖ 40 yılının Ekim ayında Roma Senatosunun bir kararnamesiyle Marcus Antonius ile onun dördüncü karısı olarak evlendi (Üçüncü karısı Fulvia kısa bir süre önce ölmüştü). Bu evlilik, Octavia eski kocasından hamile olduğu halde, kardeşi Octavian ve Marcus Antonius arasındaki çok hassas ittifakı sağlamlaştırmak için ayarlanmış ve senato tarafından onaylanmış politik bir evlilikti, ancak görünüşe göre Octavia kocası Antonius'a karşı sadık ve bağlı bir eş olmuştu.

MÖ 40MÖ 36 arasında, Octavia kocasıyla birlikte Atina'daki konaklarından yaşadı. Orada Marcellus'tan olan çocuklarını, Antonius'un iki oğlunu ve yine orada doğan kendi kızları Julia Büyük Antonia ve Julia Küçük Antonia'nın yetiştirilmesiyle ilgilendi. Kocasıyla farklı yerlere seyahat etti.

Çöküşü[değiştir | kaynağı değiştir]

İttifak, Octavia'nın ikinci kocasının onu ve çocuklarını eski sevgilisi Mısır kraliçesi Kleopatra VII için terk etmesiyle birlikte ciddi biçimde yara aldı. Marcus Antonius ve Kleopatra, zaten MÖ 41 yılında tanışmışlardı ve akabinde ikiz çocukları olmuştu.

MÖ 36 yılından sonra Octavia, Marcus Antonius'tan olan çocuklarını da alarak Roma'ya döndü. On Birkaç olayda kocası ve kardeşi arasında danışman ve arabulucu olarak görev aldı.

Marcus Antonius, Doğu seferi için birlik toplamasına yardım eden Octavia'dan MÖ 32 yılı civarında boşandı. Antonius'un MÖ 30 yılındaki intiharının ardından, Octavia hem kendi çocukları hem de Antonius'un Fulvia ve Kleopatra'dan olan çocukları:

koruyucusu haline geldi. Octavia bir daha evlenmedi.

Antonius'tan sonraki hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Virgil, Augustus ve Octavia'ya Aeneid, VI. kitabı okuyor

Augustus, Octavia'nın oğlu Marcellus'u varisi olarak evlatlık edindi ancak çocuk MÖ 23 yılında hastalanarak öldü. Octavia onun anısına Marcellus kütüphanesi'ni açarken, Augustus da Marcellus'un tiyatrosunun inşaatını tamamlattı.

Oğlunun ölümünün ardından bir daha toparlanamadı ve kamu hayatından çekilerek yaşamının sonuna kadar matem elbisesi içinde yaşadı.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

MÖ 11 yılında, yeğeni Yaşlı Julia'nın Tiberius'la evlenmesinden kıza bir süre sonra öldü. MÖ 11 yılındaki cenazesi halka açıktı ve mezarına damatları tarafından taşındı. Kardeşi Augustus cenazede bir konuşma yapmış ve ona ölümden sonra yapılabilecek en yüksek seviyede onurlandırmıştır (Onun anısına Octavia kapısını (Porticus Octaviae) yaptırmış, onu tanrıça ilan etmiş ve adına tapınak yaptırmıştır.). Ayrıca bilinmeyen bir nedenden dolayı, Senato tarafından ona verilen pek çok onursal unvanı reddetmiştir. Octavia, sikke üzerine resmi basılan ilk Romalı kadınlardan biridir.

Çocukları[değiştir | kaynağı değiştir]

Octavia'nın Marcellus'tan olan çocukları[değiştir | kaynağı değiştir]

Octavia ve ilk kocasının bir oğlu ve iki kızı olmuştur:

Octavia'nın Marcus Antonius'tan olan çocukları[değiştir | kaynağı değiştir]

Octavia ve Marcus Antonius'un evliliğinden daha sonra Roma tahtına çıkacak olan üç Roma İmparatorunun atası olacak iki kız çocuğu olmuştur;

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Octavia'nın hayatı ve faziletleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Octavia hakkında tartışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Octavia'nın ailesi ve soyundan gelenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Çeviri kaynağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]