İçeriğe atla

Julia Drusilla

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Julia Drusilla, Latince: IVLIA•DRVSILLA, (39-41) Roma İmparator'u Caligula'nın dördüncü ve son eşi Caesonia'dan doğan kızı ve tek çocuğu.[1]

Adını, teyzesi ve Babasının en sevdiği kız kardeşi olan Drusilla'dan alır. Julia, Caligula'nın evliliğinin hemen ardından doğmuştur (hatta bazı kaynaklar evlilik günü doğmuş olduğunu akatarır). Caesonia'nın ilk evliliğinden de üç kızı vardı. Drusilla doğduğunda, Caligula onu aldı ve tanrı heykelleri ile dolu bir tapınağa götürerek yeni doğan bebekleri koruyan ve eğiten tanrıça Minerva'nın yol göstericiliğine emanet etti. Doğumdan kısa bir süre sonra, Caligula Roma'nın çeşitli yerlerine üzerinde "Julia'nın içeceği" ve "Julia'nın yiyeceği" yazan bağış kutuları yerleştirtti. O, Sezar'ın (Caligula) kanlı çizgisinin sonudur.

Suetonius, Drusilla'nın diğer çocuklarla oynarken onlara saldırdığını ve gözlerini tırmalamaya çalıştığını iddia eder.

Caligula, 24 Ocak 41'de Cassius Chaerea'nın önderliğindeki Praetorian Muhafız'ları tarafından öldürüldü. Caesonia ve Drusilla, Caligula'nın ölümünün ardından birkaç saat daha yaşamışlardır. 2 yaşındaki Drusilla başının bir duvara çarpması sonucu ölmüştür.


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Gagarin, Michael (2010). The Oxford encyclopedia of ancient Greece and Rome. New York: Oxford University Press. ISBN 978-0195170726.