Gaius Caesar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gaius Caesar
Princeps iuventutis
DoğumMÖ 20
Roma, Roma İmparatorluğu
ÖlümMS 21 Şubat 4 (23 yaşında)
Limira, Likya, Anadolu
DefinAugustus Mozolesi
Eş(ler)iLivilla
Tam adı
Gaius Vipsanius Agrippa
Gaius Julius Caesar (MÖ 17)[1]
HanedanJulio-Claudian
BabasıMarcus Vipsanius Agrippa
Augustus (evlatlık)
AnnesiJulia
Roma İmparatorluk Hanedanları
Julio-Claudian Hanedanı
Augustus
Çocukları
   Öz - Yaşlı Julia
   Evlatlık - Gaius Caesar, Lucius Caesar, Agrippa Postumus, Tiberius
Tiberius
Çocukları
   Öz - Julius Caesar Drusus
   Evlatlık - Germanicus
Caligula
Çocukları
   Öz - Julia Drusilla
   Evlatlık - Tiberius Gemellus
Claudius
Çocukları
   Öz - Claudia Antonia, Claudia Octavia, Britannicus
   Evlatlık - Neron
Neron
Çocukları
   Öz - Claudia Augusta


Gaius Julius Caesar Vipsanianus (MÖ 20 - 4), En bilinen adıyla Gaius Caesar, Marcus Vipsanius Agrippa ve Yaşlı Julia'nın en büyük oğludur.[2] Her ne kadar Gaius Vipsanius Agrippa adıyla doğmuş olsa da, anne tarafından dedesi Roma İmparatoru Augustus tarafından evlat edinilmiş ve adı Gaius Julius Caesar Vipsanianus olarak değiştirilmiştir.

Gaius, kardeşi Lucius Caesar ile birlikte MÖ 17 yılında anne tarafından dedeleri Roma İmparatoru Augustus tarafından evlatlık edinilmiş ve mirasçısı haline gelmişlerdir. MÖ 6 yılında Roma'lı Plebs'ler henüz on dört yaşında olan ve henüz toga virilis bile giymemiş olan Gaius'un Konsül olmasından rahatsız olmuşlardır. Bir uzlaşma olarak, Senato binasında oturma hakkı verilmesine ancak Konsül haklarını tam olarak yirmi yaşında kullanmasına karar verildi. Bu noktada Gaius için "Gençliğin Prensi" ("princeps iuventutis") anlamında, onursal bir unvan olan ve equestrian düzende onu gençlerin başı yapan bir unvan yaratıldı. Üç yaş küçük kardeşi Lucius, uygun bir süre sonra aynı unvanla ödüllendirildi. Onurlarına tapınak ve heykeller dikildi. MÖ 1'de, Ermenilere karşı güç verme sözü veren ve Fırat üzerindeki bir adayı teklif eden Kral Ariobarzanes ile birlikte ordu komutanı yapıldı. M.S. yılında, arkadaşı Lucius Aemilius Paullus ile birlikte Konsül seçildi.

MÖ 1'de Yaşlı Drusus ve Küçük Antonia'un kızı ve akrabası Livilla ile evlendi. Bu birliktelikten çocukları yoktur.[3]

Lucius 2 yılında ve Gaius ise henüz 24 yaşında Ermenistan'daki Artagiraya yapılan sefer sırasında yaralanması sonucu Limyra'da ölmüştür.[4]

İmparatorun en gözde iki mirasçısı olan Gaius ve Lucius'un ölmeleri üzerine, Augustus üvey oğlu Tiberius'u ve kalan tek torunu Postumus Agrippa'yı saygıdeğer mirasçıları olarak evlatlık edinmek zorunda kaldı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ PIR2 I 216
  2. ^ Susan Wood, (1999) Imperial Women: A Study in Public Images, 40 B.C. - A.D. 68("İmparatorluk kadınları: Toplumsal imajları üzerine bir çalışma, MÖ 40 - M.S. 68") "Brill Academic Publishers". s. 321. ISBN 90-04-11969-8.
  3. ^ JohnHazel, (2002) Who's Who in the Roman World (Roma dünyasında kim kimdir?) "Routledge (UK)". s. 48. ISBN 0-415-29162-3.
  4. ^ Theodore Mommsen, (1996) A History of Rome Under the Emperors(İmparatorlar yönetiminde Roma Tarihi) "Routledge (UK)". s. 107. ISBN 0-415-10113-1.