Livilla

Vikipedi, özgür ansiklopedi

(Claudia) Livia Julia (Klasik Latince: LIVIA•IVLIA[1]), Genellikle aile adı olan Livilla ("Küçük Livia") ile tanınan (MÖ 13 – 31) Nero Claudius Drusus ve Antonianın tek kızı.

İmparatoriçe Livia'nın (adını ondan alır) torunu, Germanicus ve Claudius'un kız kardeşi, Agrippa ve Tiberius'un gelinleri, Caligula, Genç Agrippina ve Britannicus'un teyzesidir. (Bkz. Julio-Claudian aile ağacı)

Suetonius'un, kardeşi Claudius'tan nefret ettiğini (onun bir gün imparator olacağını duyduğunda Romalıların kötü kaderi için ağlayacak kadar) anlatması dışında ailenin diğer üyeleriyle ilişkileri hakkında çok az şey bilinir.[2] Belki de, uygunsuz biçimde sık sık karşılaştırıldığı yengesi, Germanicus'un burnu büyük karısı Yaşlı Agrippina'ya karşı nefret ve kıskançlık besliyordu.[3] Gerçekten de Agrippina, saray için veliahtlar yetiştirmede daha başarılı ve halk arasında da daha popülerdi. Ancak Tacitus'un bize aktardıklarına göre her ne kadar çocukluğunda oldukça biçimsiz olmasına rağmen sonradan dikkat çekici biçimde güzel bir kadına dönüşmüştür.[4] Julio-Claudian klanın kadınlarının pek çoğu gibi belki o da kendinden olan erkekler için oldukça ihtiraslı biriydi.

İlki MÖ 2 yılında Augustus'un torunu, evlatlık oğlu ve aynı zamanda muhtemel veliahtı olan Gaius Caesar'la olmak üzere iki defa evlendi. Böylece, Livilla Augustus tarafından varisinin karısı olarak seçilmiş oldu. Bu görkemli imparatorluk düğünü Livilla'ya geleceği için büyük düşler verdi. Ancak Gaius 4 yılında öldü ve Livilla kuzeni ve Tiberius'un oğlu olan Drusus ile evlendi. Kızı Julia, bu ikinci evliliğinin hemen ardından doğdu.

19 yılında ikiz oğulları Tiberius Gemellus ve Germanicus Gemellus doğdu ancak sadece Tiberius Gemellus hayatta kalabildi. Bu arada Tiberius'un Praetorian Prefect'i Sejanus tarafından baştan çıkartıldı. Sejanus iktidara tek başına sahip olmak istediğinden, muhtemel bir rakip olan Drusus'tan kurtulması gerekiyordu. Antik kaynaklar (Tacitus, Suetonius, Cassius Dio) Livilla'nın kocası Drusus'un Sejanus tarafından zehirlenmesinde suç ortağı olduğu konusunda mutabıktırlar. Eğer Drusus gerçekten öldürülmüşse, bu o kadar ustalıkla yapılmıştı ki 23 yılındaki ölümü doğal gibi görünmüş ve herhangi bir şüpheye yol açmamıştı. 25 yılında Sejanus'un Livilla ile evlilik talebi Tiberius tarafından geri çevrildi.

31 yılında Tiberius nihayet Livilla ve Sejanus'un nişanlanmasına izin verdi. Aynı yıl, Tiberius gelini Antonia'dan Sejanus'un kendisini devirmeyi planladığını öğrendi. Tiberius, Sejanus'u Senato önünde itham etti ve ardından tutuklatarak öldürülmek üzere hapse attırdı. Roma'da kanlı bir temizlik başladı ve Sejanus'un ailesi ve destekçilerinden çoğu aynı kanlı kaderi paylaştı. Temizliğin masum kurbanları arasında Sejanus'un çocukları da vardı. Sejanus'un en büyük oğlu olan Aelius Strabo, ilk idam edilendi. Onun ölümünü duyan Sejanus'un eski karısı Apicata, Tiberius'a yazılmış ve Drusus'un Livillanın komplosu sonucu öldüğünü iddia eden bir mektup yazdıktan sonra intihar etti. Drusus’un sakisi Lygdus ve Livilla'nın doktoru Eudemus'a işkence yapıldı ve görünüşe göre Apicata’nın iddialarını onayladılar. Livilla'da idam edildi ya da intihar etti. Ölümü hakkında Cassius Dio'un bahsettiği bir hikâyeye göre Antonia tarafından odasına kilitlendiğinden dolayı açlıktan ölmüştür.[5]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ E. Groag, A. Stein, L. Petersen - e.a., (edd.), Prosopographia Imperii Romani saeculi I, II et III (PIR), Berlin, 1933 - L 303
  2. ^ Suetonius, Vita Claudii, 2.2
  3. ^ Tacitus, Yıllıklar, 2.43
  4. ^ Tacitus, Yıllıklar, 4.3
  5. ^ Dio Cassius, 58.11.7