İçeriğe atla

Claudia Antonia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Claudia Antonia
Doğum30
Ölüm66
Eş(ler)iGnaeus Pompeius Magnus
Faustus Cornelius Sulla Felix
HanedanJulio-Claudian Hanedanı
BabasıClaudius
AnnesiAelia Paetina

(Claudia) Antonia (30 civarı–66) Roma İmparatoru Claudius'un ikinci karısı Aelia Paetina'dan olan kızı. 37 yılına kadar babaannesi Küçük Antonia'nın yanında yetişmiş ardından 43 yılına kadar babasıyla yaşamıştır.

43 yılında ilk evliliğini Gnaeus Pompeius Magnus ile yapmıştır (Pompey'in kızından dolayı akarabası). Ailesi, 27 yılında konsül olan Marcus Licinius Crassus Frugi ve Pompeia Magna'nın torunu olan Scribonia'dır. Suetonius'a göre Gnaeus Pompeius Magnus birkaç yıl sonra favorisi erkek arkadaşıyla aynı yatakta yakalanınca öldürülmüştür. Her nedense Cassius Dio, Messalina'nın (Pompeius'un Britannicus'un rakibi olabileceği korkusuyla) ordered Antonia'nın yarım-kan kardeşi ile evlenebilmesinin yolunu açmak ve Julian kanını güçlendirebilmek için onun öldürülmesini emrettiğini aktarır. Kardeşinin adı Faustus Cornelius Sulla Felix'tir.

Faustus Sulla ve Antonia 47 yılında evlendiler. İkinci yaş gününden önce ölen biraz tuhaf bir çocukları oldu.

58 yılında Faustus Sulla sürgüne gönderildi ve 62 yılında da Nero'nun emriyle öldürüldü. Tacitus'un aktardığı bir söylentiye göre Gaius Calpurnius Piso Nero'ya karşı kurduğu tertibin bir parçası olarak 65 yılında Antonia ile evlenmeyi denemiştir.

İmparatoriçe Poppaea Sabina'nın ölümünün ardından Nero, Antonia'ya evlenme teklif etmiş, reddedilince de isyan teşebbüsünde bulunmakla suçlayarak idam ettirmiştir.

Ölümüyle birlikte Nero Claudius Drusus ve Küçük Antonia'nın başka yaşayan torunu kalmamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

  • E. Groag, A. Stein, L. Petersen, Prosopographia Imperii Romani saeculi I, II et III, Berlin, 1933 -, İtalyanca
  • Barbara Levick, Claudius, Yale Üniversitesi yayınları, New Haven, 1990, (İngilizce)
  • Anthony A. Barrett, Agrippina: Roma İmparatorluğunun Erken Döneminde Seks, Güç ve Politika, Yale Üniversitesi yayınları, New Haven, 1996, (İngilizce)
  • Miriam Griffin, Nero. Hanedanın sonu, Batsford, Londra, 1984, (İngilizce)

Portreleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Vagn Poulsen, Ny Carlsberg Glyptotek. Les portraits romains I: République et dynastie julienne(Yeni carlsberg Glyptotek'i. Roma Portreleri I: Cumhuriyet ve Julian Hanedanı), Kopenhag, Ny Carlsberg Glyptotek, 1962, 111 Nr. 74 Taf. 128 ff, Danca
  • Dietrich Boschung, Überlegungen zum Liciniergrab, JdI 101, 1986, s. 257-287, (Almanca)