Nandugiller

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nandugiller
Rhea americana - Three adult birds.jpg
Nandu (Rhea americana)
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Alt sınıf: Palaeognathae
Takım: Rheiformes
(Yenidünya devekuşları)
Familya: Rheidae
(Nandugiller)
Bonaparte, 1849
Türler

Nandugiller (Rheidae), kuşlar (Aves) sınıfının yeni dünya deve kuşları (Rheiformes) takımının, anavatanı Güney Amerika olan kuş familyası. Deve kuşuna (Struthio camelus) benzeseler de bunlarla akrabalık derecesi tartışmalıdır. Nandu (Rhea) ve Darwin nandusu (Pterocnemia) olmak üzere iki cinsi vardır. Nandular, Güney Amerika'nın ılıman ve subtropik kuşağının otluk alanlarının karakteristik hayvanlarıdır.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Şekil olarak deve kuşuna çok benzerler. Öyle ki, eski literatürlerde Güney Amerika deve kuşları olarak da tanımlanırlar. Bununla birlikte birkaç dikkat çekici fark mevcuttur. En başta nandu bir deve kuşundan çok daha küçük olup, 1,4 m boyu ile sadece yarısı kadar boydadır. Nandular tüylü bir boyna ve kafaya sahiptirler ki bu kısımlar deve kuşunda çıplaktır. Diğer pek çok Struthioniformes takımındakiler gibi nanduların da her bir ayaklarında 3 parmak olup bu sayı deve kuşunda ikidir. Nanduların kanatları, ait oldukları takımlarında bulunan diğer tüm kuşlarınkilerden daha büyüktür. Ancak kendi ağırlığı uçmak için çok fazla olduğundan uçamazlar. Bununla birlikte kanatlar hızla koşarken hayvanın dengede kalması için kullanılırlar. Bundan başka her kanat bir silah olarak kullanılabilen keskin bir pençe taşır.

Nandular, deve kuşu gibi hızlı bir koşucu olmasalar da 60 km/s kadar hatırı sayılır bir hıza ulaşabilirler. Bundan başka problemsiz olarak bir nehri geçebilecek şekilde iyi bir yüzücüdürler.

Yaşam alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Nandular Arjantin, Şili, Paraguay, Uruguay, Brezilya ve Bolivya'da yaşarlar. Buna karşın Darwin nandusu Peru'nun en güneydeki zirvelerinde bulunur. Açık, Savana benzeri alanlarda yaşarlar. Patagonya düzlüğünün Pampa ve Chaco adı verilen kısımları ve Andlar'ın yüksek platoları yaşam alanlarıdır. Büyük nandu (Rhea), sıcak iklimli düşük seviyeli yerleri tercih ederken Darwin nandusu (Pterocnemia) 4500 metreyi bulan yüksek konumlu ve Güney Amerika'nın en uç güney kısımlarında sub-kutupsal bölgelerde yaşayabilir.