Kanije

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kanije
Nagykanizsa
Şehrin kuşbakışı görünümü
Kanije bayrağı
Bayrak
Kanije arması
Arma
Yüzölçümü
 • Toplam148.40 km²
Nüfus
 (2015)
 • Toplam48.241
 • Yoğunluk325.1/km²
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAYS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)
Resmî site
nagykanizsa.hu

Nagykanizsa[1] veya Kanije (Macarca telaffuz: [ˈnɒckɒniʒɒ], AlmancaGroßkirchen, SırpçaВелика Кањижа, Osmanlı Türkçesi: Büyük Kanije, Kanije), Güney Batı Macaristan'da bulunan bir şehirdir. 2015 yılı itibarıyla, şehir nüfusu 48.241'dir. Budapeşte-Zagrep kara yolu ve demiryolu buradan geçer.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehrin adı olan Nagykanizsa, "Büyük Kanije" anlamına gelir ve Kanije adı, ilk olarak 1245 tarihli bir belgede yer almıştır. Kanije Kalesi 13. yüzyıl sonu ya da 14. yüzyıl başlarında inşa edildi. Kale adını arazinin sahibi olan Kanizsai ailesinden almaktadır. Kanizsai ailesi hakimiyetinde kale genişletildi. Burayı yöneten aile buraya bir kale yapmış ve sonrasında kale etrafında yerleşim başlamıştır. 1532 yılında Kanizsai ailesinin son erkek varisi de ölünce, I. János tarafından toprakların mülkiyet hakkı tek varis olarak kalan Orsolya Kanizsai'ye verildi. Orsolya' nın Tamás Nádasdy ile evlenmesiyle kale ve topraklar onun denetimine geçti. 1566 yılında Zigetvar' ın Osmanlı denetimine geçmesiyle kalenin önemi daha da arttı. Osmanlı tehdidi üzerine kale Habsburg krallığına bırakıldı. Habsburglar tarafından kalenin komutanlığına György Thury getirildi. György Thury' nin 1571 yılında Osmanlı kuvvetlerince pusuya düşürülerek öldürülmesinden sonra kaleye saldırılmış ancak Osmanlı kuvvetleri kayıplar vererek çekilmek zorunda kaldı. 1600 yılında Sadrazam Damat İbrahim Paşa tarafından 40 günlük kuşatma sonrasında, savunucularının teslim olmasıyla Kanije kalesi Osmanlı egemenliğine geçti.

Kanije Kalesi, Osmanlı İmparatorluğu'nun en geniş topraklara sahip olduğu zamanda Osmanlı İmparatorluğu'nun en batıdaki kalesi olmuştur. 1601'de Avusturya Arşidükü olan Prens Ferdinand komutasındaki Habsburg kuvvetlerince kuşatılmış ancak Tiryaki Hasan Paşa'nın ünlü Kanije Savunması ile Osmanlı egemenliğinde kalmıştır. Önceleri Zigetvar'da bulunan eyalet merkezinin buraya taşınmasıyla Kanije Eyaleti'nin merkezi oldu. Kale, 1664 yılında da Hırvat soylusu Miklós Zrínyi tarafından kuşatılmış ancak ele geçirilememiştir. 1690'da Habsburg ordusu tarafından ele geçirilmiş ve 90 yıllık Osmanlı egemenliği son bulmuştur. Osmanlılar bölgeden çekilince şehir stratejik önemini kaybetmiş ve Kanije Kalesi Viyana'dan gelen bir karar ile 1702 yılında yıkılmıştır.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Not[değiştir | kaynağı değiştir]